Co potrzebne do otwarcia konta firmowego?

2014-05-21 17:38:00

Osoby rozpoczynające przygodę z biznesem często stoją przed dylematem: zakładać konto firmowe, czy korzystać z rachunku osobistego. Jeśli już zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, jakie warunki musimy spełnić?

Z punktu widzenia polskiego prawa przedsiębiorcy nie mają obowiązku zakładania firmowych rachunków, gdyż do tego celu mogą wykorzystywać swoje własne konto osobiste. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, gdzie najważniejszym argumentem przemawiającym za otwarciem konta firmowego jest pełna przejrzystość finansów firmy i łatwiejsze zarządzanie nimi. W sytuacji, gdy pieniądze prywatne mieszają się z finansami przedsiębiorstwa, nie tylko my sami możemy stracić w tym wszystkich rachubę, ale też możemy doprowadzić do niepotrzebnych niejasności np. w momencie, gdy ubiegamy się o kredyt.

Oczywiście kwestia wyboru typu rachunku pozostaje sprawą otwartą, szczególnie z tego względu, że w wielu przypadkach konta firmowe okazują się droższe od kont osobistych. Koszty obsługi rachunków firmowych są wyższe i dlatego też może się okazać, że ze względu na oszczędności lepszym wyborem jest korzystanie z już posiadanego rachunku osobistego. W innych przypadkach opłaty za oba konta są bardzo zbliżone. Zdarza się też, że rachunek firmowy może być dodatkowo oprocentowany, a klientowi korzystającemu z takiego konta przysługują dodatkowe profity, takie jak korzystne warunki lokat czy kredytów.

Jeśli już podejmiemy decyzję i ta padnie na konto firmowe, jego założenie nie powinno przysparzać nam dodatkowych problemów. Co więcej, niektóre banki umożliwiają przeprowadzenie całej procedury zdalnie, bez konieczności pojawiania się w oddziale banku. Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy, będziemy musieli podać we wniosku swoje dane osobowe, a także dane firmy. W pierwszym przypadku wystarczający będzie dowód osobisty lub paszport, w drugim natomiast będziemy musieli zaopatrzyć się w numer REGON i NIP, a także podstawowe dane firmy, czyli jej nazwę i adres siedziby. W zależności od formy prawnej przedsiębiorstwa bank może wymagać także wydruku z CEIDG lub wypis z KRS. W przypadku spółek konieczne może być także przedstawienie stosownych umów.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam