Pomagamy przenieść rachunek osobisty do innego banku

2014-05-21 17:04:00

Czasami warto rozważyć zmianę banku, który obsługuje nasz rachunek osobisty. Przenieść konto jest przecież bardzo łatwo.

Posiadanie rachunku osobistego w banku to obecnie standard. Wiele osób ma nawet kilka kont, z których korzysta w różnym zakresie. Istnieją też osoby, które zakładając ROR w banku jeszcze kilkanaście lat temu, na tyle przywiązało się do jego usług, że nawet nie myślało o zmianie tegoż konta na inne. Często denerwujemy się wysokimi kosztami, nie zwracając uwagi na fakt, że decydujemy się na nie niejako dobrowolnie. Każdy bowiem ma prawo do zmiany banku i przeniesienia rachunku, co obecnie nie stanowi najmniejszego problemu.

Sama zmiana rachunku osobistego nie przysparza obecnie żadnych problemów. Wystarczy, że wybierzemy się do oddziału banku, do którego pragniemy się przenieść i złożymy tam odpowiedni wniosek. Ten może być też dostępny w formie elektronicznej, na stronie internetowej danego banku. Po wypełnieniu wniosku i podpisaniu go, bank uruchomi procedurę, w ramach której zamknięte zostanie nasze poprzednie konto, a my zyskamy dostęp do nowego. Co więcej, to do zadań banku należeć będzie poinformowanie odpowiednich instytucji, a nawet naszego pracodawcy o fakcie zmiany rachunku bankowego. Na nowe konto zostaną przeniesione również zlecenia stałe, a więc mamy pewność, że taka „przeprowadzka” będzie możliwie najmniej uciążliwa.

Przeniesienie rachunku z założenia jest bezpłatne i wszelkie procedury przeprowadzane przez nowy bank nie wymagają dodatkowych opłat z naszej strony. Może się jednak okazać, że takich opłat zażąda od nas stary bank. Jeśli bowiem założyliśmy jakiś czas temu konto na warunkach promocyjnych, w umowie z bankiem można znajdować się zapis, że nie możemy zamknąć tego konta wcześniej niż po upływie określonego czasu, czyli np. roku lub dwóch lat. Niewywiązanie się z umowy będzie oznaczało naliczenia karnej opłaty. Problem może pojawić się też w sytuacji, gdy otwierając nowy rachunek, na starym będziemy posiadali nieuregulowane zobowiązania, czyli np. naruszony limit kredytu odnawialnego. Do momentu spłacenia wszystkich długów zamknięcie starego konta może okazać się niemożliwe.

Zmiana rachunku osobistego może nam wyjść na dobre i znacznie zmniejszyć koszty związane z jego obsługą, a nawet osiągnąć przychód związany ze spełnieniem określonych przez bank warunków.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam