Ubezpieczenie może obniżyć koszt pożyczki

2014-06-18 10:17:00

Koszt pożyczki czy kredytu wcale nie musi być tak wysoki. Wystarczy, że zdecydujemy się na ubezpieczenie ich spłaty.

Liczba opcji kredytowych na rynku usług finansowych jest naprawdę duża. Możemy przebierać w nich jak w ulęgałkach i trzeba przyznać, że banki robią wszystko, aby zaoferować klientom jeszcze więcej ciekawych produktów. Przeglądając różne oferty bankowe, na pewno natkniemy się na interesujące kredyty, które wzbudzą nasze zainteresowanie. Pomimo tak dużego wyboru wiele osób wciąż jest niezadowolonych z kosztów kredytów i pożyczek.

Na szczęście istnieją sposoby, które sprawią, że koszty pożyczki lub kredytu ulegną zmniejszeniu. Przykładem sposobu na ich obniżenie może być skorzystanie z ubezpieczenia spłaty zobowiązania. Polisy ubezpieczeniowe do kredytów przybierają różne formy. Może to być np. ubezpieczenie od utraty pracy lub ubezpieczenie zdrowotne. Polisy tego typu mają to do siebie, że sprawiają, iż sam kredyt staje się tańszy. Jak to działa? Po prostu banki decydują się na obniżenie niektórych kosztów kredytu, aby nas skusić do zdecydowania się na zakup polisy.

Obniżki cenowe przy kredytach z ubezpieczeniem są satysfakcjonujące i na pewno przypadną do gustu wielu konsumentom, których priorytetem jest znalezieniem jak najtańszego źródła finansowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze tak się dzieje. To, że pożyczka jest oferowana razem z ubezpieczeniem, nie zawsze oznacza, że zaoszczędzimy na całości. Wiemy bardzo dobrze, że koszt pożyczki to nie tylko oprocentowanie, ale także prowizja i innego rodzaju koszty. Dopiero po podliczeniu tych wszystkich elementów jesteśmy w stanie ocenić całkowity koszt pożyczki. Do oceny zalet płynących z danej oferty kredytowej służy też wskaźnik RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Każde ubezpieczenie jest dodatkowym kosztem kredytu lub pożyczki. Jeśli więc podejdziemy do propozycji banku bezrefleksyjnie bez obliczenia rzeczywistych korzyści to może się okazać, że zamiast obniżki ceny, mamy podwyżkę (z racji dodatkowego kosztu, jakim jest składka ubezpieczeniowa). Z tego powodu konsument, który zaciąga pożyczkę z ubezpieczeniem, ma obowiązek policzyć, czy nie będzie ona czasami kosztować go więcej niż ta sama pożyczka bez ubezpieczenia.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam