Od czego chronią ubezpieczenia do kredytów gotówkowych?

2014-05-23 19:29:00

Coraz częstszym produktem występującym w parze z kredytem gotówkowym jest polisa ubezpieczeniowa. Od czego taka polisa nas chroni?

Kredyty gotówkowe to popularne produkty finansowe, dostępne w tylko i wyłącznie bankach. W ramach tego typu kredytów można pożyczyć od kilkuset do kilkuset tysięcy złotych. Opcji jest wiele, a konsumenci, mówiąc krótko, mają w czym wybierać.

Zaciągając kredyt gotówkowy coraz częściej można spotkać się z propozycją zakupienia polisy ubezpieczeniowej do niego. Kredyty gotówkowe mają zwykle krótkoterminowy charakter, trwając od kilku miesięcy do zwykle 5 lat (choć niektóre banki udostępniają maksymalne okresy spłaty sięgające nawet 10-12 lat). Mogłoby się wydawać, że przy tak krótkim okresie ubezpieczenie spłaty kredytu to coś zbędnego. W rzeczywistości jednak taka opcja wydaje się być co najmniej stosowna.

Zacznijmy od tego, jaki zakres ochrony oferują ubezpieczenia kredytów gotówkowych. Najczęściej takie ubezpieczenia oferują ochronę w wyniku utraty pracy, przewlekłej choroby lub wypadku prowadzącego do inwalidztwa. Zakresy ochrony mogą być różne - wszystko zależy od polisy, którą wybierzemy. Oczywiście, im szerszy zakres ochrony, tym droższa polisa.

Dlaczego jednak klient miałby chcieć zakupić polisę do swojego kredytu gotówkowego? Podstawową motywacją jest oczywiście chęć zapewnienia sobie dostatecznego poziomu bezpieczeństwa. Wbrew pozorom kredytobiorca nie jest wolny od różnych niebezpieczeństw, które mogą mu uniemożliwić spłatę zobowiązania w terminie. Weźmy chociażby ubezpieczenie od utraty pracy. Prawda jest taka, że bez pracy nie będziemy w stanie spłacać miesięcznych rat. Nawet, jeśli jest to kredyt gotówkowy na 2 lata, to i tak będziemy potrzebować stałego dopływu gotówki, aby spłacić go terminowo. To zaś zapewni nam tylko i wyłącznie dobre ubezpieczenie. Tak samo można opisać sytuacje związane z nieszczęśliwym wypadkiem lub przewlekłą chorobą.

Podsumowując, polisy do kredytów gotówkowych oferują kompleksową i efektywną ochronę na wypadek pojawienia się różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Z ich pomocą nie tylko kredytobiorca będzie czuł się dobrze zabezpieczony, ale również bank będzie pewny, że ryzyko kredytowe jest zminimalizowane.

Renata Grochowska