Pamiętaj o podpisaniu karty debetowej

2014-05-20 13:02:00

Posiadacze karty debetowej (a także kredytowej) powinni pamiętać o jednej istotnej kwestii, jaką jest podpisanie karty.

Kiedy zakładamy konto osobiste w banku, od razu otrzymujemy propozycję wyrobienia karty debetowej. Większość klientów decyduje się na tę opcję, bo przecież karty debetowe to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie w zakresie płatności za towary i usługi. Duża liczba bankomatów sprawia, że możemy z ich pomocą wypłacać pieniądze w najróżniejszych miejscach. Co więcej, karty tego typu pozwolą nam na zrobienie zakupów bez konieczności noszenia gotówki. Trzeba przyznać, że dzięki kartom debetowym nasze życie uległo diametralnej poprawie.

W natłoku spraw życia codziennego może nam jednak umknąć jedna, ale za to bardzo istotna kwestia, jaką jest podpisanie karty debetowej. Mogłoby się wydawać, że taki podpis jest zbędny. Niemniej jednak bez niego karta debetowa, które używamy jest formalnie nieważna. Tylko podpis znajdujący się na karcie świadczy o tym, że posiada ona właściciela. Nie zmienia tego nawet fakt, że na karcie wygrawerowane jest nasze imię i nazwisko.

Gdybybrak podpisu na karcie debetowej nie pociągał za sobą żadnych dodatkowych konsekwencji, to nie warto byłoby o nim wspominać. W praktyce jednak karta niepodpisana może zostać nam odebrana. Może też dojść do takiej sytuacji, gdy sprzedawca nie uzna zapłaty przy jej użyciu. W ostateczności karta może zostać nawet zniszczona (przecięta nożyczkami). Takie sytuacje się zdarzają, ponieważ karta bez podpisu, to karta nieważna. Wydaje się, że takie zachowania są niewspółmiernie drastyczne wobec faktu, że po prostu nie podpisaliśmy naszej karty. Taki sąd ma pewne uzasadnienie, ale to dopiero podpis na karcie jest dla sprzedawcy dowodem, że jesteśmy jej właścicielem.

Podpis na karcie debetowej trzeba traktować jako kolejną metodę ochrony naszych pieniędzy. Gdyby karta nie była zabezpieczona w ten sposób, to jej wykorzystanie po kradzieży byłoby łatwiejsze. Obecność podpisu zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia np. przez sprzedawcę w sklepie, iż złodziej używa cudzej karty płatniczej. Wystarczy przecież poprosić kogoś o złożenie podpisu na kartce i wszystko się wyda.

Krótko mówiąc, warto pamiętać o podpisaniu karty debetowej nie tylko dlatego, że jest to po prostu wymóg, ale również po to, aby ochronić się przed kradzieżą. Najlepiej jest zrobić to zaraz po tym, jak tylko otrzymamy z banku nową kartę.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam