Zadbaj o przyszłość dziecka - załóż konto oszczędnościowe

2014-06-02 19:31:00

Dbanie o przyszłość dziecka przybiera wiele postaci. Jedną z nich jest na pewno założenie konta oszczędnościowego.

Przezorni rodzice myślą o przyszłości swoich dzieci. Dla niektórych taka nakierowana na przyszłość postawa może wydawać się cokolwiek przesadzona, zwłaszcza jeśli mowa o kilkuletnim dziecku. Jakie zarzuty mielibyśmy do takiej daleko idącej przezorności, ma ona jedną korzyść – opiera się o zasadę: im wcześniej zaczniesz odkładać gotówkę, tym większe korzyści odniesiesz.

Jeśli myślimy poważnie o przyszłości naszej pociechy, to warto już teraz skorzystać z możliwości jakie dają nam konta oszczędnościowe. Dzięki tym instrumentom możliwe staje się założenie konta dla naszego dziecka nawet jeśli jest ono jeszcze niepełnoletnie. Banki przygotowały specjalnie dla przezornych rodziców takie produkty zdając sobie sprawę, że raz taka chęć oszczędzania dla dziecka się pojawi, a dwa, że bądź co bądź dzieci otrzymują z różnych źródeł całkiem spore środki finansowe.

Konto oszczędnościowe dla dziecka jest rachunkiem o charakterze lokaty. Posiada ono określone oprocentowanie, a także okres obowiązywania. Najczęstszym rozwiązaniem jest zakończenie lokowania środków w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości lub po zakończeniu studiów. Co istotne, pieniądze na takie konta można wpłacać w różnych odstępach czasu. Oczywiście najefektywniejsze jest regularne dokładanie pieniędzy, ale praktyka życiowa pokazuje, że częściej spotykane jest wrzucanie na rachunek większych sum od czasu do czasu (z okazji komunii, urodzin, imienin etc.). Rodzice mają także możliwość ustalenia przelewu miesięcznego z własnego konta na rachunek oszczędnościowy dziecka. Ułatwia to oszczędzanie i w znacznym stopniu je automatyzuje.

Taki finansowy sposób dbania o przyszłość dziecka wydaje się być idealnym rozwiązaniem na współczesne czasy. Biorąc pod uwagę fakt, że nasze dziecko potencjalnie będzie studiować, oszczędności zgromadzone w ciągu np. 10 lat mogą stanowić dla niego wielce pożądany zastrzyk finansowy w momencie, kiedy jest on po prostu najbardziej potrzebny.

Na konto oszczędnościowe dla dziecka warto spojrzeć też jako na opcję zapewniającą naszej pociesze lepszy start w przyszłość. Wszak posiadanie wcale niemałych oszczędności daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam