Szukamy taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania

2015-01-29 19:48:39

Ubezpieczenia domu lub mieszkania to produkty finansowe, z których skorzystać powinien każdy właściciel nieruchomości. Sprawdź, dlaczego są tak istotne.

Ubezpieczenie nieruchomości powstało z myślą o tym, aby chronić ich właścicieli przed takimi wypadkami jak utrata czy uszkodzenie wyposażenia domu lub zniszczenie samej nieruchomości. Na rynku finansowych znajdziemy cały szereg propozycji ubezpieczeniowych tego rodzaju, które różnią się od siebie parametrami. Zanim wybierzemy propozycję dla siebie, warto zapoznać się ze szczegółami i poznać te elementy, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Na wstępie warto zdemaskować jeden mit, który krąży na temat ubezpieczeń nieruchomości. Nie uda nam się znaleźć taniego i jednocześnie naprawdę dobrego ubezpieczenia. Prawda jest taka, że tanie ubezpieczenie równa się ubezpieczenie z mniejszym zakresem ochrony. Zamiast więc patrzeć najpierw na cenę, warto zacząć od zakresu ochrony i możliwych wyłączeń.

Dobre ubezpieczenie majątkowe to takie, które pozwala na całkowitą odbudowę domu lub kupno nowego mieszkania w sytuacji, gdy wystąpiło jego całkowite zniszczenie. Jeśli nasza polisa nie daje takiej możliwości, to warto poważnie zastanowić się nad tym, czy oferuje nam rzeczywiście ochronę, która jest potrzebna.

Równie istotną kwestią jest świadomość różnicy między wartością rzeczywistą a odtworzeniową. Ubezpieczenia domów i mieszkań występują w dwóch wersjach. Pierwsze oferują rekompensatę częściową (z uwzględnieniem amortyzacji). Drugie oferują z kolei rekompensatę pełną, która umożliwi odtworzenie mieszkania lub zakup nowego. Oczywiście te drugie są droższe.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania może być skuteczne i niedrogie. Należy się jednak wykazać pewnym sprytem i dobrymi umiejętnościami analitycznymi. Chodzi przede wszystkim o przejrzenie ofert, porównanie zakresów ochrony i sprawdzenie, czy np. polisa mieszkaniowa razem z samochodową w jednym towarzystwie nie będzie lepsza finansowo niż samo ubezpieczenie mieszkaniowe. Jednym słowem należy bardzo dobrze przejrzeć wszystkie opcje. Rynek wszak obfituje w ciekawe propozycje, które zaoferują nam satysfakcjonującą ochronę. Na pewno jednak nie znajdziemy takich, jeśli zdecydujemy się na pierwszą przedstawioną nam ofertę.

Podsumowując, dobra polisa mieszkaniowa, która jest jednocześnie atrakcyjna finansowo, to ubezpieczenie, którą można znaleźć, ale bez poświęcenia czasu i dobrej analizy umów się nie obędzie. Zawsze można dopomóc sobie jednak porównywarką Comperia.pl.

Emilia Kasińska