Jak usunąć złą historię kredytową?

2014-05-23 09:38:00

Zła historia kredytowa w BIK to zmora wielu osób. Czy istnieje możliwość, aby się jej pozbyć i zwiększyć szansę na kredyt w banku?

Historia kredytowa w BIK to wizytówka każdej osoby. Co istotne, do tej wizytówki zagląda za każdym razem bank, gdy chcemy wziąć od niego kredyt. Ta wizytówka jest w zasadzie przepustką do otrzymania kredytu lub powodem otrzymania decyzji odmownej. To właśnie dlatego, że historia kredytowa zawarta w Biurze Informacji Kredytowej jest tak ważna, wiele osób szuka sposobów jak poprawić negatywne wpisy w niej lub je po prostu usunąć.

Na rynku usług finansowych spotkać możemy różnego rodzaju ogłoszenia sporządzane przez firmy prawnicze i inne, które proponują klientom czyszczenie BIK, czyli w praktyce usuwanie złej historii kredytowej. Czy korzystanie z usług tych podmiotów ma sens? Czy jest to efektywne? Bliższa analiza tego, jak one działają pokazuje, że nie ma żadnego tajemniczego sposobu na usuwanie złej historii kredytowej. Firmy tego typu wysyłają po prostu listy z prośbą o umorzenie długu do wierzycieli lub pisma z prośbą o restrukturyzację długów do banków, ewentualnie o wycofanie wpisu o spłaconej zaległości, który jest już przeterminowany, a mimo tego jeszcze widnieje w BIK. Po prawdzie, takie pisma może wysłać również sam zadłużony. Nie ma więc sensu za nie dodatkowo płacić.

Czy istnieją jakieś inne sposoby? Odpowiedź jest krótka: nie. Usuwanie złej historii w BIK może nastąpić tylko wtedy, gdy uda nam się uregulować naszą należność. To zaś wymaga współpracy między dłużnikiem a jego wierzycielem. Bez negocjacji, kooperacji i prób dojścia do konsensusu nie uda nam się spłacić długu, a negatywny wpis pozostanie w BIK.

Jeśli więc zależy nam na usunięciu złego wpisu z BIK, to jedynym sensownym rozwiązaniem jest rozpoczęcie działań mających na celu zdobycie pieniędzy na spłatę długu. Cudownych rozwiązań, tajemnych sposób czy obejść w tej kwestii brak. Takie są reguły.

Warto na koniec wspomnieć o jeszcze jednej kwestii związanej ze złymi wpisami. Otóż może zdarzyć się taka sytuacja, że uregulujemy naszą należność, ale nie zostanie ona usunięta z BIK i tym samym będzie nam utrudniać uzyskanie kredytu. Przede wszystkim należy w tym celu skontaktować się z wierzycielem, czy przekazał do BIK informacje o zmianie sytuacji. Warto przy tym skontaktować się z Biurem z zapytaniem, kiedy zły wpis zostanie usunięty. To na pewno wyjaśni nasze wątpliwości i pomoże naprawić trudną sytuację.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam