Kruk wkracza na rynek kredytów hipotecznych

2014-06-05 17:10:00

Kruk, czyli firma znana z windykacji, kupując portfel długów, weszła na rynek kredytów hipotecznych.

Kruk to marka znana w Polsce jako specjaliści od windykacji. Firma zajmuje się od wielu lat ściąganiem długów od konsumentów indywidualnych, a także firmowych. Przedsiębiorstwo istnieje od 1998 roku. Grupa jest największym zarządcą wierzytelności w Polsce. W 2013 roku firma przyjęła do obsługi wierzytelności na wartość 5,1 mld zł. Kruk działa również w Rumunii, Czechach i na Słowacji.

W tym roku przedsiębiorstwo postanowiło poszerzyć zakres swojej działalności i weszło na rynek długów hipotecznych. W ostatnim czasie Kruk kupił od Getin Noble Banku portfel długów związanych ze spłatą kredytów hipotecznych, który ma wartość 720 mln zł. Według podanych informacji Kruk zapłacić za portfel 230 mln zł.

Wejście Kruka na rynek kredytów hipotecznych odbiło się dużym echem w środowisku ekonomistów, ponieważ jest to pierwsza tak duża transakcja na polskim rynku finansowym. Dotychczas banki nie były skłonne sprzedawać firmom pakietów długów i najczęściej decydowały się na odsprzedaż pojedynczych długów. Zdaniem specjalistów tak duży zakup wiąże się z faktem, że na polskim rynku jest ponad 10 mld długów. Powodują one, że scoring portfeli banków jest niższy niż by mógł być. Jak przyznaje prezes Getin Noble Banku Krzysztof Rosiński, to właśnie taki cel stał za sprzedażą tak dużego portfela długów hipotecznych.

Pytaniem wciąż bez odpowiedzi pozostaje to, w jaki sposób Kruk planuje walczyć o spłatę zadłużeń. Liczba rozwiązań i możliwości dla takiego gracza jak Kruk jest na pewno szeroka. Co istotne, motywacją jest z pewnością sama wartość kredytów hipotecznych. Prezes Kruka Piotr Krupa zapewnia, że przedsiębiorstwo nie będzie stawiać jednak na rozwiązania gwałtowne i nastawione na szybkość. Wręcz przeciwnie, do każdego długu Kruk będzie podchodził indywidualnie, szukając rozwiązań polubownych i nastawionych na to, aby w efekcie obie strony były zwycięskie.

Prezes firmy podkreślił, że tak duży zakup otwiera nową kartę w historii przedsiębiorstwa. Kruk tym samym wchodzi na zupełnie nowy rynek i od razu staje się posiadaczem dużej puli wierzytelności. Jednocześnie firma jest otwarta na nowe zakupy i planuje uczestniczenie we wszystkich aukcjach portfel wierzytelności korporacyjnych, konsumenckich zabezpieczonych i niezabezpieczonych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam