Jak obniżyć koszt kredytu?

2014-06-07 17:33:00

Obniżenie kosztów kredytu to marzenie wielu osób. W jaki sposób można je zrealizować?

Jeśli chcemy wziąć kredyt w banku, to najczęściej zależy nam na tym, aby uzyskać do na jak najlepszych warunkach. Jest to marzenie wielu konsumentów i co tu dużo kryć, nie powinno nas to wcale dziwić. Każdy przecież chce ponosić mniejsze koszty.

Czy jednak konsument, który udaje się do banku, jest w stanie sprawić, aby koszt kredytu był mniejszy? Okazuje się, że jest to możliwe. Podstawowy sposób na obniżenie kosztów kredytu, który działa zarówno w przypadku kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych, to korzystanie z innych usług banku. Działa to w ten sposób, że banki są skore oferować lepsze i atrakcyjniejsze finansowo warunki klientom, których dobrze znają i którzy skorzystali u nich już z innych usług. Przykładem takich dodatkowych usług może być rachunek osobisty, lokata lub konto oszczędnościowe. Banki również proponują karty kredytowe lub ciekawe rozwiązania związane z długoterminowym oszczędzaniem. Jeśli zdecydujemy się na któreś z nich, a najlepiej w ogóle zdecydować się na kilka, to mamy automatycznie w ręce kartę przetargową i możemy zapytać bank o lepsze warunki kredytu. Możemy być pewni, że w takiej sytuacji oferta będzie atrakcyjniejsza.

Innym sposobem na obniżenie kosztów kredytu jest rozłożenie rat na dłuższy okres. Oczywiście w tej sytuacji przez „obniżenie” rozumiemy obniżenie wysokości pojedynczych rat. W sumie taka operacja wcale jednak nie musi oznaczać, że całość kredytu będzie mniejsza.

Jeśli mowa jest on obniżaniu kosztów kredytu, to nie wolno nie wspomnieć o zdolności kredytowej. Konsumenci, którzy legitymują się bardzo dobrą zdolnością kredytową, a ich wpisy w Biurze Informacji Kredytowej są bardzo dobre, mogą liczyć na bardziej przychylne traktowanie ze strony banków. Wiąże się to z tym, że dla banku taki klient przedstawia niskie ryzyko niespłacenia należności. To zaś oznacza, że podpisanie umowy z nim jest bankowi jak najbardziej na rękę. Właśnie taka myśl może sprawić, że konsumentom z dobrą zdolnością i historią kredytową będzie łatwiej wynegocjować obniżkę kosztów pożyczki.  

Podsumowując, rozwiązań obniżających koszty kredytu jest całkiem sporo. Musimy tylko zdecydować, które z naszej perspektywy jest najbardziej opłacalne.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam