Co BIK mówi o konsumencie?

2014-06-07 15:42:00

Jakie informacje może znaleźć konsument o sobie w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Jest to skrót, który na plecach wielu osób wywołuje prawdziwe ciarki. Biorą się one jednak nie z rzetelnych informacji na temat funkcji tego rejestru, ale z zestawu mitów i półprawd. Postaramy się je rozproszyć.

W pierwszym rzędzie Biuro Informacji Kredytowej to rejestr danych na temat konsumentów korzystających z usług bankowych. Mamy tu przede wszystkim usługi takie jak kredyty, pożyczki bankowe, karty kredytowe lub limity na rachunkach bankowych. To właśnie takie informacje są umieszczane w BIK-u. Można w dużym skrócie powiedzieć, że BIK to baza danych kredytowych różnych konsumentów. Nasza historia kredytowa jest tam umieszczona pod postacią wpisów na temat spłaty poszczególnych należności. W BIK-u znajdziemy dane o należnościach z przeszłości oraz naszych obecnych zobowiązaniach.

BIK to instytucja, która powstała z myślą o tym, aby zwiększyć transparentność rynku, a także wpłynąć pozytywnie na jego bezpieczeństwo. Dzięki profesjonalnie prowadzonemu rejestrowi, który jest stale aktualizowany, banki mają dostęp do pewnych informacji na temat konsumentów. W ten sposób nie muszą się obawiać pożyczania pieniędzy kredytobiorcom, ponieważ na podstawie ich historii kredytowej mogą ocenić, czy dany konsument jest w stanie spłacić należność.

W tej chwili oprócz ogólnych informacji na temat tego, jakie i kiedy spłacaliśmy kredyty, BIK prowadzi także tzw. scoring. Jest to ocena przyznawana danemu konsumentowi, która ma ułatwiać ocenę bankom. Scoring opiera się o różne czynniki. Wśród nich kluczową rolę odgrywa historia spłaty kredytów. Oprócz niej wliczone są jednak aktualne należności (w tym miejscu dodawane są choćby karty kredytowe i limity w rachunkach osobistych).

Podsumowując, Biuro Informacji Kredytowej mówi bardzo dużo o konsumencie. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest ono czymś w rodzaju wizytówki konsumenta. Traktowanie BIK-u jako rejestru długów lub czarnej księgi długów mija się z prawdą. Znajdziemy tam informacje pozytywne i negatywne. To właśnie dzięki temu konsument z dobrą historią może potraktować BIK jako dobre świadectwo własnej solidności. Takie źródło informacji jest nie do przecenienia na współczesnym rynku bankowym.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam