Czy wszystkie banki sprawdzają BIK?

2014-06-18 08:48:00

Pożyczki bez BIK-u dostępne są w wielu firmach pożyczkowych, a co z kredytami bankowymi? Czy każdy z banków sprawdza BIK?

BIK to rejestr informacji kredytowej, a rozwinięcie skrótu nazwy tej instytucji brzmi „Biuro Informacji Kredytowej”. Wielu konsumentom mogłoby się wydawać, że raporty o klientach z BIK-u wcale nie są zawsze sprawdzane. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Dla banków i SKOK-ów BIK to podstawowe źródło informacji o wnioskodawcy.

Sprawdź też: Tajniki wyliczania oceny scoringowej BIK

Jeśli osoba fizyczna lub przedsiębiorca stara się w banku o kredyt, to sprawdzenie informacji o nim w Biurze Informacji Kredytowej jest pierwszym krokiem, jaki podejmuje kredytodawca podczas analizy złożonego wniosku kredytowego. Tylko w ten sposób bank jest w stanie zdobyć wiarygodne informacje na temat historii kredytowej wnioskującego o pożyczkę. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że BIK został stworzony po to, aby ułatwić pracę bankom. W BIK-u znajdują się informacje na temat historii spłat osób korzystających (obecnie i w przeszłości) z różnego rodzaju produktów kredytowych.

Co istotne, BIK wystawia przy tym ocenę scoringową osób uwzględnionych w bazie. Jest to pomocne dla banku, ponieważ ułatwia im podjęcie decyzji kredytowej wobec wnioskodawcy. W tym miejscu trzeba wspomnieć o kwestii mającej duże znaczenie w przebiegu procesu rozpatrywania wniosku kredytowego, a z czego konsumenci nie zawsze zdają sobie sprawę. Otóż BIK uwzględnia w swoich raportach nie tylko informacje negatywne o historii spłat danej osoby czy firmy.

Sprawdź też: Chcesz poznać, co wiedzą o Tobie banki? Zajrzyj do BIK-u

Oczywiście mamy skłonność do zwracania uwagi tylko na negatywne wpisy w rejestrze, ale prawda jest taka, że banki zwracają uwagę w równym stopniu na pozytywne wpisy. Dlatego też BIK można spokojnie traktować jako wizytówkę klienta banku. Jeśli raport z BIK-u wykazuje, że konsument czy przedsiębiorca regularnie spłacał swoje zobowiązania, to podnosi to jego wiarygodność kredytową. Z tej racji często po prostu dobrze jest wziąć mały kredyt i spłacić go zgodnie z umową tak, aby wyrobić sobie pozytywny wizerunek rzetelnego kredytobiorcy.

Informacje udostępniane przez BIK są kluczowe dla banku, zanim podejmie on decyzję kredytową, choć nie są jedynym wyznacznikiem tego, czy wnioskodawca kredyt rzeczywiście uzyska.

Ilona Maciejuk