Jakie informacje znajdują się w BIK-u?

2014-06-02 19:50:00

BIK to baza informacji na nasz temat. Jakie informacje jednak tak naprawdę się tam znajdują?

BIK to skrót, który każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu. Niestety, bardzo wiele osób wciąż nie wie, czym dokładnie zajmuje się BIK i - co nawet bardziej istotne - jakie informacje na temat nas ten rejestr przechowuje.

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powstała z myślą o regulacji rynku usług bankowych. Jest to rejestr informacji kredytowych dotyczących konsumentów i przedsiębiorców, którzy korzystają na co dzień z różnych produktów bankowych. Skupia się on jednak przede wszystkich na należnościach. Nie znajdziemy tam informacji na temat oszczędności konsumenta. Znajdziemy zaś na pewno informacje na temat jego należności.

Jeśli chodzi o należności, to BIK w pierwszej kolejności przechowuje dane o naszych aktualnych i przeszłych pożyczkach i kredytach. Mamy tu oczywiście na myśli pożyczki i kredyty zaciągane w bankach i SKOK-ach. Dane na temat ubiegłych należności odnoszą się zarówno do kredytów spłaconych terminowo, jak i takich, z którymi mieliśmy problemy. Po prostu, gdy kredyt został spłacony o czasie i bez kłopotów, w rejestrze znajduje się w pełni pozytywny wpis. Jeśli zaś były po drodze jakiejś trudności, to przy wpisie znajduje się odpowiednia adnotacja na ten temat.

Przeszłe należności to nie wszystko. W BIK-u znajdują się też informacje o naszych aktualnych zobowiązaniach. Co ważne, nie dotyczą one tylko i wyłącznie zobowiązań pożyczkowych i kredytowych. W Biurze Informacji Kredytowej znajdziemy dane na temat naszych limitów na rachunkach bankowych, a także na temat posiadanych kart kredytowych. Te wszystkie informacje wpływają na ocenę kredytową wystawianą przez rejestr. Jeśli więc zależy nam na jak najlepszej ocenie kredytowej (tzw. scoringu), to warto pomyśleć o pozbyciu się takich drobnych obciążeń lub korzystaniu z nich w sposób kontrolowany, bez nadmiernego i zbyt częstego zadłużania się.

BIK to szczegółowy rejestr, więc informacje na temat należności uwzględniają nie tylko dokładne daty ich powstania, ale także specyfikują ich rodzaj. We wpisie znajdziemy też dokładne dany wykonania spłat rat kredytowych.

Trzeba również pamiętać o tym, że do BIK-u trafiają od banków i SKOK-ów informacje na temat rozpoczęcia windykacji, egzekucji należności, jak również o zamknięciu danego rachunku. Co istotne, przedstawiane są powody takiego zamknięcia.

Rejestr BIK to profesjonalne i szczegółowe źródło informacji, które daje wyważony i dobrze sprofilowany obraz sytuacji kredytowej konsumenta.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam