Wybieramy tanie ubezpieczenie motocykla

2014-06-26 09:27:00

Kierowca motocykla musi posiadać obowiązkową polisę OC i ewentualnie także może wykupić nieobowiązkowe AC. Jakie będą koszty takiej ochrony ubezpieczeniowej?

Kierowcy motocykli są w większości przypadków traktowani przez towarzystwa ubezpieczeniowe podobnie do kierowców samochodów. Co więcej, w przypadku zakupu polisy OC lub AC możemy liczyć na przeniesienie zniżek i całego naszego doświadczenia jako kierowcy. Najważniejszą kwestią, determinującą różnice w cenach, są parametry samego pojazdu. Sportowe motocykle to większe prawdopodobieństwo wypadków i kolizji, natomiast skutery o małej pojemności statystycznie rzadko uczestniczą w zdarzeniach drogowych.

Załóżmy jednak, że jesteśmy mężczyzną w wieku 25 lat, posiadającym prawo jazdy od lat 6 i nieposiadającym historii ubezpieczeniowej. Zamierzamy ubezpieczyć motocykl, który zakupiliśmy na rynku wtórnym. Na co dzień mieszkamy we Wrocławiu, a nasz motocykl to czteroletnia Honda CBR o pojemności 125 cm3. W takiej sytuacja rozpiętość cenowa polisy OC jest niezwykle duża i wynosi od 440 zł do 1200 zł. AC będzie nas natomiast kosztowało od 3700 zł do ponad 7700 zł. Oczywiście właściciel pojazdu nie posiada żadnych zniżek, więc płaci 100 proc. składki. W obu przypadkach najciekawsze propozycje oferuje Generali i UNIQA.

Zakładając, że ten sam kierowca kupi czteroletni samochód z nadwoziem coupe, Volkswagena Scirocco z silnikiem 1,4 l i mocą 122 KM, cena ubezpieczenia OC znacznie wzrasta i rozpoczyna się od prawie 1800 zł. Tańsze natomiast będzie AutoCasco, którego cena rozpoczyna się od 1500 zł. Jak widać, ryzyko samodzielnego uszkodzenia pojazdu jest znacznie wyższe w przypadku motocykli i towarzystwa ubezpieczeniowe biorą to mocno pod uwagę.

Oczywiście sytuacja ulega diametralnej zmianie w momencie, kiedy będziemy mogli wykazać się odpowiednim stażem w prowadzeniu pojazdów silnikowych, wiekiem i bezszkodową jazdą. 50-cio lub 60-cio procentowa zniżka sprawi, że wysokość składki w przypadku OC dla motocykla będzie wręcz symboliczna. Warto też zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej. Obecnie nawet oferta polisy OC daje liczne przywileje właścicielowi pojazdu i naprawdę solidną ochronę o każdej porze dnia i nocy.

Ilona Maciejuk