Odnów mieszkanie z kredytem remontowym

2014-05-07 09:28:00

Wiosna w pełni, nastał więc czas na remonty mieszkań oraz domów. Można tego dokonać w tani sposób z kredytem remontowym.

Wcześniej czy później mieszkanie lub dom wymagają remontu i właśnie na taki cel można w bankach dostać kredyt. Jeżeli jest to niewielki remont, jak malowanie ścian lub cyklinowanie i lakierowanie podłóg, wystarczy niewielki kredyt gotówkowy. O ile oczywiście nie ma na ten cel odłożonych własnych pieniędzy. Natomiast jeżeli zakres prac remontowych jest poważniejszy, na przykład wchodzi w jego skład: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja domu i przestawianie ścian wraz z wymianą dachu lub elewacji, wówczas potrzebne są większe środki. Wówczas rozwiązaniem są kredyty hipoteczne przeznaczone na remonty. Można również skorzystać z oferty pożyczki hipotecznej, ale jest to zwykle nieco droższa propozycja bankowa niż kredyt remontowy.

Kredyt gotówkowy

Często kredyt stanowi jedyne wyjście, aby zrealizować plany remontowe. Kredyty gotówkowe oraz hipoteczne mają zalety i wady, więc decydujący się na remonty mieszkań lub domów powinni dokładnie przeanalizować oferty oraz dopasować je do własnych celów i możliwości. Przy kredytach gotówkowych sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ banki nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, procedury są niezbyt skomplikowane i pieniądze można otrzymać dość szybko. Trzeba się jednak liczyć z wysokimi kosztami takich kredytów.

Hipoteczny kredyt remontowy

W wypadku hipotecznych kredytów remontowych przede wszystkim trzeba mieć nieruchomość do zastawienia w banku. Należy też zebrać odpowiednią dokumentację, jak ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank, harmonogram prac oraz preliminarz przewidywanych kosztów. Bank może zarządzać też innych dokumentów, na co należy być przygotowanym. W związku z tym czas przeznaczony na analizę dokumentów i sprawdzenie wiarygodności starającego się o kredyt może się wydłużyć nawet do kilku tygodni. Ponadto bank może przy rozliczeniu zweryfikować, czy remont przebiegał zgodnie z harmonogramem i czy pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Może też do rozliczenia kredytu zażądać faktur.

Pożyczka hipoteczna

Zamiast kredytu hipotecznego można również starać się o pożyczkę hipoteczną. Wówczas procedury bankowe są nieco uproszczone. Pieniądze z pożyczki hipotecznej mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, który nie jest przedmiotem zainteresowania banku. Pożyczka hipoteczna jest z kolei droższa od kredytu hipotecznego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wszystko dokładnie przeanalizować, przeliczyć i dopasować formę finansowania do własnych możliwości i potrzeb.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam