Wyjaśniamy definicję kredytu refinansowego

2014-05-07 12:07:00

Jeżeli warunki oraz koszty kredytu hipotecznego nie są zadowalające, można wybrać jego korzystniejszą wersję w innym banku. Taką możliwość daje kredyt refinansowy.

Kredyt refinansowy oznacza przeniesienie zadłużenia do innego banku, a najczęściej dotyczy przeniesienia kredytu hipotecznego. Refinansowanie kredytu hipotecznego niekoniecznie będzie jednak korzystne. Opłaca się wówczas, jeżeli obniży koszt zobowiązania przy założeniu, że warunków spłaty zostaną zmienione na korzystniejsze (np. znacznie zostanie obniżone oprocentowanie).

Różna jest polityka kredytowa banków i różny czas, mniej lub bardziej korzystny, na zaciąganie kredytów hipotecznych. Często się zdarza, że klienci wnioskują o kredyty hipoteczne w niefortunnym okresie, kiedy banki udzielają pożyczek na niekorzystnych dla konsumentów warunkach, proponując np. wysokie oprocentowanie. Jeśli właśnie w takim okresie zaciągniemy kredyt, refinansowanie go po kilku miesiącach czy latach, zyskując na obniżeniu marży będzie mogło doprowadzić do poczynienia oszczędności w zakresie budżetu domowego kredytobiorcy, który zacznie płacić niższą ratę.

Kiedy banki łagodzą swoją politykę kredytową, pojawia się możliwość zamiany droższego kredytu hipotecznego, udzielonego na gorszych warunkach, na kredyt o zdecydowanie lepszych warunkach oraz intratniejszy cenowo. Refinansowanie kredytu to nie tylko możliwość obniżenia oprocentowania, ale także wydłużenia terminu spłaty długu, czy nawet jego przewalutowania.

Kredyt refinansowy jednak zawsze kosztuje - w bankach nie ma nic za darmo, także za refinansowanie kredytu też trzeba zapłacić. Na koszty takiej operacji składa się konieczność zapłacenia (kolejny raz) prowizji bankowej (bo przecież już raz za pozyskany kapitał ją - w większości przypadków - kredytobiorcy uiszczali), prowizja w dotychczasowym banku za wcześniejszą spłatę pożyczki, opłata za wycenę nieruchomości, opłaty sądowe oraz inne koszty. Przed podjęciem decyzji o refinansowaniu należy więc wszystko dokładnie przeliczyć i ocenić. Sugerowanie się samą obniżką marży może nie być najlepszym wskaźnikiem rentowności danej operacji.

Kiedy zdecydować się na refinansowanie kredytu? Jest ono zasadne w sytuacji obniżenia wysokości miesięcznych rat poprzez wydłużenie terminu spłaty (jeśli obecnie spłacana rata zanadto obciąża nasz domowy budżet) czy uzyskania niższego oprocentowania (uwzględniając dochodzące w związku z nową umową koszty). Oferty kredytów refinansowych różnią się, dlatego w interesie potencjalnego kredytobiorcy pozostaje weryfikacja, który podmiot proponuje najkorzystniejszą ofertę.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam