Jak działa kredyt odnawialny w ROR?

2014-05-06 10:06:00

Kredyt odnawialny czy też limit w ROR funkcjonuje tylko wtedy, gdy klient dysponuje rachunkiem bankowym. Na jakich zasadach działa?

Wiele osób boryka się z dużymi kłopotami finansowymi, najczęściej nie potrafią one bowiem gospodarować własnymi pieniędzmi. Wydawanie nie nastręcza problemów, ale oszczędzanie już zdecydowanie tak. Budżet domowy powinien być dokładnie rozpisany. Nawet jeśli zabraknie środków pod koniec miesiąca, są rozwiązania, które pomogą wybrnąć z kłopotów. Czy może być nim kredyt odnawialny w ROR? Z pewnością, ale tylko wtedy, jeżeli dana osoba posiada konto osobiste, na które regularnie wpływają pieniądze. Mogą to być przychody z wynagrodzeń, emerytur lub rent. Wprawdzie swoją konstrukcją kredyt odnawialny przypomina nieco debet w koncie, ale kredyt ten różni się od limitu debetowego.

Warunki i zalety kredytu odnawialnego

Aby uzyskać kredyt w koncie, trzeba podpisać umowę kredytową. Najczęściej kwoty udostępniane to wielokrotność (3- lub 4-krotność) dochodów wpływających na rachunek osobisty wnioskodawcy. Dlaczego kredy ten nazywany jest kredytem odnawialnym? Ponieważ przy każdej jego spłacie limit automatycznie się odnawia. Wprawdzie umowa jest podpisana na rok, ale banki automatycznie przedłużają ją po upływie tego terminu, jeżeli kredytobiorca nie zarządzi inaczej. Brak jego sprzeciwu oznacza, że decyduje się na kontynuowanie tej umowy. Bank pobiera wówczas tylko określoną prowizję za odnowienie umowy, a limit zostanie udostępniony na kolejny rok.

Kredyt odnawialny wydaje się najdogodniejszą - obok kart kredytowych - formą kredytowania. Jeżeli klient dokonuje transakcji finansowych z konta osobistego i ma podpisaną umowę z bankiem o kredyt odnawialny, to nawet jeżeli nie posiada środków na swoim koncie, nadal może dokonywać transakcji finansowych (gotówkowych i bezgotówkowych)  do limitu, na jaki opiewa kredyt. Od pożyczonych w ten sposób pieniędzy trzeba oczywiście zapłacić odsetki.

Adresaci i koszty kredytów odnawialnych

Do jakich klientów banki przede wszystkim kierują ofertę kredytów odnawialnych? Przede wszystkim do tych, którzy mają kłopoty z domknięciem swoich budżetów. Zawsze zdarza się, że nagle pojawiają się niezaplanowane wydatki, które nie zostały ujęte w planach finansowych, i wówczas kredyt odnawialny jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto zapewnia płynność finansową. Kiedy pieniądze wpłyną na konto osobiste, bank odbierze pożyczone środki wraz z odsetkami. Trzeba pamiętać, że taki kredyt w rachunku bankowym nie powinien być stałym rozwiązaniem.

Koszty kredytu są jednak często nieco wyższe od standardowego kredytu gotówkowego, ale w końcu za wygodę trzeba płacić.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam