Alarm w domu zmniejszy koszt ubezpieczenia

2014-05-08 18:41:00

Ubezpieczenie mieszkań powinno być priorytetem, ponieważ jeżeli zaistnieją jakieś szkody - a często tak się dzieje - to ich właściciele będą mogli liczyć na odszkodowania. W obniżeniu kosztów polisy nieruchomości pomóc może np. zamontowanie systemu alarmowego.

Gdy posiadamy na własność mieszkanie, powinniśmy pamiętać o jego należytym zabezpieczeniu przed konsekwencjami niekorzystnych zdarzeń losowych. Niestety, niskie koszty ubezpieczenia nieruchomości nie zawsze idą w parze z zakresem ochrony. Należy powiedzieć więcej, że im niższe koszty ubezpieczenia, tym zazwyczaj słabsza jest ochrona ubezpieczonego. Zasada ta nie dotyczy jedynie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, którego zakres ochrony określa ustawa. W przypadku polisy OC warto więc kierować się przy wyborze ubezpieczyciela oferowana przez niego ceną. A jak będzie w przypadku ubezpieczeń nieruchomości?

Otóż, na początek, tak jak przy produktach bankowych, tak również przy ubezpieczeniach mieszkań czy domów powinno się sprawdzić oferty polis w co najmniej kilku firmach ubezpieczeniowych, a szczególnie należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń. Z pewnością oferty w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych różnią się tak pod względem zarówno kosztów, jak i ochrony ubezpieczonego, a więc porównując oferty, możemy znacznie zmniejszyć jego koszt.

W zbijaniu ceny polisy nieruchomości bardzo ważne są zabezpieczenia mieszkań, typu rolety antywłamaniowe czy też sygnalizacja alarmowa. Gdy je zamontowaliśmy, możemy liczyć na zniżki w składach ubezpieczeniowych. Różne są alarmy zabezpieczające przed włamaniami i różne też obniżki kosztów ubezpieczenia. Na przykład najlepiej będzie, jeżeli instalacja alarmowa podłączona jest do systemu zgłoszeniowego firm zajmujących się ochroną mienia albo z policją. W tym przypadku można nawet zaoszczędzić na składce nawet 20 proc.

Najwięcej, bo aż 30 proc. zniżki, można uzyskać przy zakupie mieszkań na osiedlach strzeżonych i przy stałym dozorze pracowników ochrony. Alarm - to nie ulega najmniejszej wątpliwości - daje większe poczucie bezpieczeństwa zarówno dla lokatora, jak i ubezpieczyciela lokalu, w którym tamten mieszka. Pamiętajmy jednak, że firmom ubezpieczeniowym opłaca się w sumie dać zniżkę dobrze chronionemu mieszkaniu.

Dodajmy, że taniej będzie, jeżeli ubezpieczenie mieszkania zakupimy w pakiecie, który oferuje jednocześnie kilka polia. Nie powinniśmy przy tym ubezpieczać się od zdarzeń, które bezpośrednią nas nie dotyczą (np. trzęsienia ziemi). Najlepiej będzie również zapłacić składkę za co najmniej rok z góry, należy też zapytać o dodatkowe zniżki. Rywalizacja na rynku ubezpieczeniowym jest bardzo duża więc istnieją spore szansę na to, że jeśli tylko się o to zatroszczymy, będziemy w stanie w dość łatwy sposób odnaleźć polisę skrojoną do naszych potrzeb i to za stosunkowo niską cenę.

Renata Grochowska