Budujesz dom? Weź tani kredyt ekologiczny

2014-05-07 14:08:00

W Polsce jeszcze niewiele buduje się budynków energooszczędnych, ale w styczniu tego roku weszła już w życie dyrektywa, która zobowiązuje inwestorów do wdrażania energooszczędnych rozwiązań przy budowie domów, dotyczących między innymi izolacji ścian i dachów. Problem w tym, że nie są to tanie projekty - tanio można je natomiast zrealizować dzięki kredytom ekologicznym.

Kolejne, bardziej szczegółowe przepisy odnoszące się do standardów ekologicznych, jakie mają obowiązywać przy wznoszeniu budynków mieszkalnych, mają wejść w życie za trzy lata. Niestety nadal realizacja projektów ekologicznych to droższa wersja budowy domu, w związku z tym inwestorzy decydujący się na takie rozwiązania poszukują jak najtańszych metod finansowania ich z pomocą bankowych kredytów.

Z pomocą osobom planującym budowę domu w systemie ekologicznym przychodzi Bank Ochrony Środowiska, który już pewien czas temu wprowadził do swojej oferty EKO Pożyczkę. Pozyskane w ramach niej pieniądze można przeznaczyć na zakup ekologicznych materiałów budowlanych.

Obecnie Bank Ochrony Środowiska znacznie rozszerzył swoją ofertę preferencyjnych kredytów ekologicznych, a jedną z nowszych propozycji jest Ekologiczne Kredyty Hipoteczne, o który można starać się każdy, kto tylko spełnia określone warunki. Mianowicie kredyt tego rodzaju należy przeznaczyć na budowę domu lub jego remont, jeżeli są w budynku zastosowywane metody pozwalające np. na zaoszczędzenie energii. Pozyskany kapitał może być przeznaczony na przykład na zakup i montaż kolektorów czy ogniw słonecznych, instalacji odzysku ciepła itp. O szczegółach tej oferty najlepiej rozmawiać bezpośrednio w oddziałach BOŚ.

Warto też sprawdzić oferty w innych bankach, bowiem obecnie rozwój budownictwa ekologicznego nabiera tempa, tym bardziej że, jak już na wstępie zaznaczyliśmy, nie będą już wydawane zezwolenia na budowę, jeżeli inwestor nie zastosuje się do przepisów proekologicznych. Na razie przepisy te nie wydają się zbyt rygorystyczne, jednak przestrzegać ich trzeba. Warto mieć to na uwadze nie tylko z samej troski o środowisko czy poszanowanie prawa, ale także z tego względu, że kredyty ekologiczne są jednak tańsze od tradycyjnych kredytów hipotecznych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam