O finansowaniu działalności bieżącej firmy

2014-05-07 09:13:00

Kto kiedyś prowadził własną firmę wie, jak trudno o sfinansowanie jej działalności z własnej kieszeni. Szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania własnego biznesu przedsiębiorcy muszą posiłkować się kredytami bankowymi, tylko jak zdobyć te najkorzystniejsze?

Jeżeli ktoś ma zamiar rozpocząć własną działalność gospodarczą, musi wziąć pod uwagę fakt, że nawet jeżeli ma jakieś środki finansowe na początkowe sfinansowanie działalności przedsiębiorstwa, to wcześniej czy później musi zacząć szukać finansowania na zewnątrz, takiego jak na przykład kredyty bankowe czy wszelkie dofinansowania pozyskane ze środków z Unii Europejskiej w ramach różnych programów przeznaczonych na wsparcie polskich firm, programów rządowych. Sposobem na pozyskanie gotówki na zakup np. samochodów czy maszyn produkcyjnych może być też skorzystanie z pomocy firm leasingowych, które są wielce popularne wśród przedsiębiorców.

Banki przygotowały dla klientów firmowych różne formy kredytowania, takie jak kredyty celowe, obrotowe, a także linie oraz karty kredytowe. O wszystkie przed niedawnym kryzysem było stosunkowo łatwo, niestety, gdy nadszedł regres w gospodarce światowej, wszystko się zmieniło i stosunek banków do firm również. Niestety, wiele firm zbankrutowało, a kredyty do spłacenia pozostały. Nie oznacza to oczywiście, że teraz banki nie udzielają przedsiębiorcom żadnych kredytów, a wprost przeciwnie, jest wiele tego typu ofert. Istotniejszą rolę niż niegdyś odgrywają teraz jednak stosowane w umowach zabezpieczenia spłaty pożyczek i dokładniejsza weryfikacja zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawców.

Szukając taniego sposobu finansowania działalności firmy, należy wiedzieć, na co zwracać największą uwagę, wybierając ofertę konkretnego banku. Najpierw właściciel firmy powinien dokładnie określić swoje potrzeby, czyli przemyśleć, na co konkretnie potrzebny jest mu kredyt. Jest bowiem oczywiste, że za mieszkanie nikt nie płaci kartą kredytową, a zakup telewizora nikt nie finansuje kredytem hipotecznym. Należy również bardzo dokładnie przeanalizować ofertę bankową, starając się wybrać bank, który zaproponuje jak najkorzystniejsze warunki spłaty. Co przez to rozumieć? Oczywiście, jak najtańszą pożyczkę, na jak najlepszych warunkach kredytowych. Odszukanie tej najtańszej nie jest jednak takie proste, bowiem banki do każdej wnioskującej o wsparcie finansowe firmy podchodzą indywidualnie - generalizowanie na temat dostępnego oprocentowania czy pobieranej przez bank prowizji w przypadku firm często mija się więc z celem.

Wprawdzie o kredyty na bieżącą działalność firmy jest teraz już łatwiej niż jeszcze rok temu, ale nie oznacza to, że przedsiębiorca może wejść do pierwszego z brzegu banku, złożyć wniosek o kredyt i mieć od razu zapewnioną poprawę płynności finansowej. By uzyskać pożyczkę często niezbędne będzie dostarczenie sporej ilości dokumentów - w tym dochodowych - by udokumentować, że naszą firmę na kredyt po prostu stać. By ograniczyć ilość koniecznych zaświadczeń, warto w pierwszej kolejności udać się z zapytaniem o pożyczkę do banku, który prowadzi konto firmowe danego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacjach bank ma wgląd do finansów firmy i może lepiej ocenić możliwości finansowe wnioskodawcy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam