Jak tanio wybudować dom z MdM?

2014-05-09 15:07:00

Kiedy został wygaszony rządowy program „Rodzina na Swoim” i skończyły się dopłaty do kredytów na zakup mieszkań i budowę domów, rynek kredytów hipotecznych znacznie stracił na atrakcyjności. Na szczęście w miejsce tego programu wszedł nowy, „Mieszkanie dla Młodych”, który również przewiduje dopłaty do tego rodzaju kredytów. Czy można tanio wybudować dom, licząc na takie preferencje?

Czas, kiedy w miarę tanio można było kupić mieszkanie lub wybudować dom, już dawno minął. Owszem, dopłaty z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” z pewnością zmniejszą koszty, ale – szczególnie przy budowie domu – trzeba się teraz liczyć z dużymi nakładami finansowymi i drogimi kredytami. Budowa domu jest poważną inwestycją. Trzeba ją wcześniej zaplanować i dobrze się do niej przygotować. Najlepiej mieć też jak największy wkład własny: wówczas inwestor ma większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego przeznaczonego na wspomniany cel.

Sprawdź też: Nowelizacja ustawy MdM: będzie łatwiej o kredyt?

Z pewnością każdy inwestor będzie starać się, żeby jak najbardziej zmniejszyć koszt budowy, szukając oszczędności niemal na każdym kroku. Należy pamiętać, że nie na wszystkim da się zaoszczędzić. Czasami lepiej dopłacić do niektórych materiałów budowlanych, by później nie mieć kłopotów z eksploatacją budynku, a nawet na niej zyskać (chodzi o elementy ekologiczne i energooszczędne, które powinny się znaleźć w budowanym domu, gdyż takie są obecnie przepisy). Warto korzystać z ekologicznych materiałów budowlanych i ekologicznych kredytów. Inwestorzy powinni też pamiętać, że mogą skorzystać z dopłat wspomnianego już rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Czy rzeczywiście, korzystając z tego programu, da się tanio wybudować dom? „Tanio” to za dużo powiedziane, jednak w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” można liczyć na zwrot części wydatków przeznaczonych na zakup materiałów budowlanych. Oczywiście, takie dopłaty mogą uzyskać tylko te osoby, które spełniają wymogi programu i zakwalifikują się do niego, a także jeżeli przedstawią faktury zakupu wspomnianych materiałów. Budując własny dom, inwestor może liczyć na zwrot podatku VAT, czyli w przypadku 23 proc. VAT zwrot wynosi 65,22 proc. (podatek VAT musi być wpisany do faktury). W pierwszym kwartale tego roku kwota zwrotu nie może wynosić więcej niż 33 tys. zł. Problem w  tym, że na zwrot pieniędzy trzeba niestety trochę poczekać. Najlepiej upewnić się w banku, czy wniosek o zwrot kosztów VAT jest prawidłowo napisany.

Sprawdź też: Do kiedy banki przyjmują wnioski o kredyt MdM?

A zatem: czy można tanio wybudować dom z programem rządowym „Mieszkanie dla Młodych”? Niestety nie, ale z pewnością wybudujemy z nim taniej niż bez dopłat. Warto zatem złożyć wniosek oraz inne dokumenty o kredyt w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” i czekać na decyzje banku.

 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam