Ubezpieczamy samochód dostawczy

2014-05-23 13:35:00

Podpowiadamy, jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu dostawczego.

Najczęściej właścicielami samochodów ciężarowych lub dostawczych są przedsiębiorcy, którzy tak samo jak inni posiadacze aut chcieliby, aby ubezpieczenia pojazdów były jak najtańsze. Mimo iż ubezpieczenie OC wybieramy tylko na podstawie ceny – ponieważ jego zapisy reguluje ustawa – należy dokładnie przyglądać się ofertom ubezpieczeniowym. Dlaczego? Jeżeli właściciel auta dostawczego posiadający wszystkie możliwe zniżki spowoduje wypadek czy kolizję drogową, to za wyrządzenie szkody firma ubezpieczeniowa może mu zabrać nie tylko 10 proc. zniżki, ale nawet 30 proc. Wszystko zależy od oferty ubezpieczeniowej. 

Rzeczywiście, w przypadku tego rodzaju ubezpieczeń cena jest ważna, ale należy sprawdzać również ogólne warunki ubezpieczenia oraz regulaminy, w których zapisywane są szczegóły umów. Bardzo ważnym ubezpieczeniem dla tzw. dostawczaka jest również ubezpieczenie AC, czyli popularne autocasco. Ubezpieczenia tego typu są częściej wykupywane przez właścicieli takich pojazdów niż samochodów osobowych, ponieważ auta dostawcze są zwykle więcej warte, a przy tym częściej narażone są na szkody. Jeżeli auto dostawcze nie pracuje, jego właściciel nie zarabia, a tylko płaci za naprawę.

Ubezpieczenia autocasco zabezpieczają przed kradzieżą auta, a także uszkodzeniami związanymi z wypadkami. Ubezpieczenie AC jest naprawdę bardzo potrzebne. Na rynku można już znaleźć niedrogie ubezpieczenie z konkretną ochroną. Nie wolno jednak szukać (jak przy ubezpieczeniach OC) najtańszych ubezpieczeń autocasco, bowiem zazwyczaj ochrona takich ubezpieczeń jest raczej niewielka. Do ubezpieczenia autocasco należy podchodzić bardzo ostrożnie, bez względu na to, czy jest to ubezpieczenie samochodu osobowego, dostawczego czy ciężarowego.

Comperia.pl radzi, aby przy wyborze jak najkorzystniejszego autocasco brać pod uwagę zarówno koszt polisy, zakres ochrony, alpak, jak i nie mniej ważny zakres wyłączeń. Firmy ubezpieczeniowe bardzo lubią wstawiać do umów ubezpieczeniowych niekorzystne dla ubezpieczonych klauzule. Jeżeli nie zapoznamy się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń oraz zapisami w umowach, możemy mieć później problemy. Jeżeli zaś chodzi o oferty ubezpieczeń samochodów dostawczych czy ciężarowych: gdy  przedsiębiorcy mają ich więcej – to lepiej ubezpieczenia brać w pakietach, a najlepiej poprosić o pomoc brokera ubezpieczeniowego. Warto podkreślić, że cena oraz warunki ubezpieczenia zależą od wielu czynników, np. od marki samochodu, wieku auta, pojemności silnika czy wieku kierowcy.

Ilona Maciejuk