Sposoby na szybką ocenę opłacalności kredytu gotówkowego

2014-04-22 14:26:00

Mnogość kredytów gotówkowych na rynku usług finansowych sprawia, że wybranie tej najtańszej pożyczki nastręcza trudności. Na szczęście są sposoby na podjęcie korzystnej decyzji.

Kredyty gotówkowego z racji swojej przydatności i wygody są coraz popularniejsze. Konsumenci są nimi zainteresowani, ale stoją w obliczu trudnego zadania, jakim jest zdecydowanie, czy określona pożyczka jest bardziej opłacalna od rozwiązań konkurencyjnych.

Na szczęście konsument nie jest bezradny w takiej sytuacji. Istnieje wiele sposobów, które ułatwią wybranie odpowiedniej propozycji. Na samym początku trzeba zwrócić uwagę na sprawę kluczową, czyli kwotę kredytu. Jeśli wiemy, że chcemy pożyczyć np. 2000 zł, to od razu mamy zawężone poszukiwanie i łatwiej ocenić opłacalności różnych propozycji. Skoro znamy interesującą nas kwotę, warto przejść do kolejnego kroku, czyli do określenia, jaki okres kredytowania nas interesuje. Niektórzy mogą chcieć pożyczyć pieniądze na miesiąc czy dwa, inni z kolei będą zainteresowani pożyczką np. na kilka lat. Warto w tym miejscu wspomnieć o użytecznych porównywarkach kredytów gotówkowych dostępnych w Internecie, które pozwalając na porównanie ofert kredytowych pod kątem wybranych przez zainteresowanego parametrów, pomagają w szybszym wyborze odpowiadającego wnioskodawcy rozwiązania finansowego.

Jeśli wiemy już, o jaki produkt kredytowy dokładnie nam chodzi, to możemy skupić się na istotnych jego parametrach. Aby ocenić jego opłacalność, trzeba skupić się w pierwszym rzędzie na wszystkich opłatach z nim związanych. W tym miejscu będzie nas interesować nie kwota, którą pożyczamy, ale kwota, którą zapłacimy w sumie za pożyczenie tych pieniędzy.

Kredyty gotówkowe są zwykle opisane mnogością parametrów (raty, składka ubezpieczenia, prowizja, marża, opłaty dodatkowe etc.). Poszczególnych elementów jest doprawdy dużo. Trzeba jednak pamiętać, że porównywanie np. wysokości stopy oprocentowania wcale nam nie pomoże w ocenie opłacalności pożyczki. Najlepszym sposobem analizy zalet różnych kredytów gotówkowych jest posiłkowanie się rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO). Jest to współczynnik powstały właśnie z myślą o sprowadzeniu różnych ofert do wspólnego mianownika. Taka stopa uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem (oprocentowanie + prowizje etc.). Wyraża się ją wartością procentową całkowitej kwoty kredytu gotówkowego wyrażonej w stosunku rocznym.

Jeżeli skupimy się właśnie na tym współczynniku, to będzie nam bardzo łatwo porównać opłacalność kredytów gotówkowych. Zasada jest prosta: im wyższe RRSO, tym kredyt będzie droższy.

Ilona Maciejuk