Masz wpływ na koszt kredytu gotówkowego - spraw, żeby był tańszy

2014-04-23 19:05:00

Koszty kredytu gotówkowego da się obniżyć! Sprawdź, w jaki sposób.

Kredyt gotówkowy to produkt cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie pozwalające na zdobycie środków finansowych potrzebnych na zakup różnego rodzaju dóbr konsumpcyjnych. Najczęściej takie instrumenty finansowe wykorzystuje się po to, aby kupować sprzęty domowe (AGD, RTV) i dokonywać drobnych remontów, choć zdarzają się też inne cele, takie jak np. opłacenie wycieczek, wczasów czy innych długów.

Wydawać by się mogło, że koszt kredytu gotówkowego jest z góry ustalony i nie można go w żaden sposób zmodyfikować. Jest to sąd, który szczególnie sensownie prezentuje się wówczas, gdy uwzględnimy perspektywę właściwą klientowi. Okazuje się jednak, że na warunki spłaty kredytów gotówkowych mogą wpływać nawet sami konsumenci. Jak to wygląda w praktyce?

Po pierwsze, klient może wybierać między różnymi produktami kredytowymi w różnych bankach. Tym samym może zdecydować, czy określone warunki finansowe proponowane przez daną instytucję go przekonują, czy też nie. Można więc powiedzieć, że już na samym początku można wybrać kredyt gotówkowy, który będzie miał niższe oprocentowanie od tych proponowanych przez inne banku i nie będzie wiązał się z szeregiem dodatkowych opłat.

Po drugie, klient może obniżyć koszt kredytu gotówkowego, wybierając określony sposób wnioskowania o niego. Jeśli zdecydujemy się na przykład na pożyczenie pieniędzy przez Internet, to ta opcja będzie zazwyczaj tańsza niż kredyt zaciągany w placówce banku. Skąd to się bierze? Powód jest taki, że usługi internetowe są tańsze niż te świadczone przez żywych pracowników.

Na koszt kredytu gotówkowego można wpłynąć także dzięki dobrej zdolności i wiarygodności kredytowej. Jeśli bank nas zna i cieszymy się w nim sporym zaufaniem, to otrzymanie lepszych warunków finansowych może okazać się łatwiejsze niż myślimy. Solidny klienci z wysoką zdolnością kredytową to ci, którzy są nagradzani przez banki lepszymi propozycjami kredytowymi. To oczywiście oznacza, że możemy np. płacić mniejsze odsetki ze względu na obniżenie oprocentowania lub bank zrezygnuje z jakiejś puli opłat dodatkowych.

Jak widać, konsument może wpływać na koszty kredytu na różne sposoby. Należy pamiętać, że zaciągnięcie kredytu nie musi wiązać się z akceptacją wszystkich warunków zaproponowanych z góry przez kredytodawcę. Wiele elementów jest negocjowalnych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam