Dlaczego kredyt gotówkowy tyle kosztuje?

2014-04-23 18:08:00

Na koszt kredytu gotówkowego składają się różne elementy. Jeśli zwrócimy na nie uwagę, podpisując umowę pożyczkową, to unikniemy przykrych niespodzianek w zakresie poniesionych z tego tytułu opłat.

Kredyty gotówkowego to kredyty konsumenckie, które są udzielane przez banki na zakup różnego typu dóbr konsumpcyjnych. Mowa jest tu o dobrach ruchomych, takich jak np. sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD itd. Kredyty gotówkowe w ostatnich latach robią furorę wśród klientów - są najczęściej wybieranymi opcjami finansowania zakupów. Są to produkty, który cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków, którzy dzięki nim mogą realizować swoje plany i marzenia.

Wiele osób zadaje sobie wciąż pytanie, dlaczego kredyty gotówkowe muszą wiązać się z takimi kosztami. W końcu - w porównaniu do kredytów hipotecznych czy firmowych, ich cena jest z reguły całkiem spora.

W cenę kredytu gotówkowego wliczone są różne składowe. Zacznijmy od elementu podstawowego, jakim jest oprocentowanie. Oprocentowanie jest uzależnione od czynników makroekonomicznych. Co istotne, może być ono zmienne w trakcie obowiązywania umowy kredytowej. W kredytach gotówkowych zdarza się to rzadko, dlatego że są to zwykle kredyty krótkoterminowe. Oprocentowanie zazwyczaj stanowi największą część kosztów tego rodzaju umów.

Kolejny element to prowizja banku. Prowizja jest rodzajem opłaty nakładanej przez bank za przyznanie kredytu. W tym miejscu trzeba wspomnieć o tym, że coraz częściej na rynku pojawiają się oferty banków, w których odchodzi się od pobierania prowizji. Hasła typu "kredyt z prowizją 0 procent" są przy tym świetnym chwytem marketingowym, przyciągając uwagę klientów.

Koszty kredytu gotówkowego nie zamykają się jednak na wyżej wymienionych elementach. Kolejnym z nich mogą być różnego rodzaju opłaty dodatkowe, które mogą sprawić, że kredyt gotówkowy wyda nam się dość drogim instrumentem finansowym. Opłaty dodatkowe mogą być związane chociażby z przelaniem pozyskanych z tytułu umowy kredytowej pieniędzy na wskazane przez nas konto, a także z samym przygotowaniem i rozpatrzeniem wniosku kredytowego, gdy pieniądze pobierane są od wnioskodawcy niezależnie od decyzji kredytowej banku.

Na koniec trzeba wspomnieć o ubezpieczeniu, które jest coraz częściej spotykanym kosztem kredytów gotówkowych. Składka ubezpieczeniowa jest doliczane albo do raty kredytowej w każdym miesiącu spłaty zadłużenia, albo pobierana jednorazowo w góry za cały okres kredytowania. Wykupowane do kredytu polisy na życie czy od utraty pracy stanowią zabezpieczenie spłaty takiej pożyczki.

Podsumowując, to właśnie te wszystkie elementy razem wzięte sprawiają, że kredyty gotówkowe tyle kosztują.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam