Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego ma sens?

2014-04-24 09:11:00

Ubezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego to czasem spory wydatek. Czy jest sens go ponosić?

Liczba osób zainteresowanych kredytami gotówkowymi cały czas rośnie. Są to wygodne instrumenty finansowe, które pozwalają na szybkie i przede wszystkim wygodne kupowanie różnych ruchomych dóbr konsumpcyjnych. Najczęściej takie kredyty zaciągane są na zakupy różnego rodzaju sprzętu AGD czy RTV. Z racji tego, że zazwyczaj opiewają one na stosunkowo niskie kwoty (średnio od 500 do 10 tys. zł) banki nie stawiają wnioskodawcom tak wygórowanych warunków, jak w przypadku wysoko kwotowych kredytów hipotecznych czy firmowych. Przy opisywaniu tych popularnych instrumentów finansowych nie wolno zapomnieć o bardzo istotnym fakcie: kredyty gotówkowe to zazwyczaj kredyty krótkoterminowe. Te na niższe kwoty mogą być zaciągane nawet na jeden miesiąc. Zazwyczaj jednak spłata tego rodzaju kredytów rozkładana jest na okres od 1 roku do 2-3 lat.

Osoba, która chciałaby uzyskać kredyt gotówkowy, musi odpowiedzieć nie tylko na pytanie, czy naprawdę go potrzebuje. Istotne jest również, czy chciałaby zakupić dodatkowo ubezpieczenie do takiego kredytu. Banki coraz częściej proponują polisy ubezpieczeniowe w pakiecie z pożyczkę. Takie połączenie ma gwarantować lepsze warunki finansowe. Pozostaje jednak pytanie, czy potrzebna jest taka ochrona? By na nie odpowiedzieć, należy najpierw poczynić kilka rozróżnień. Po pierwsze, konsumentowi trzeba zapoznać się z zakresem ochrony takiej polisy. Po drugie, warto dowiedzieć się dokładnie, o ile taka polisa zwiększy koszty samego kredytu. Po trzecie, trzeba uwzględnić długość okresu spłaty kredytu oraz jego całkowity koszt. Jeśli już będziemy mieć informacje na temat tych trzech elementów, można przejść do analizy.

Ogólnie ujmując, ubezpieczenie kredytu gotówkowego opłaca się osobom, które zaciągają pożyczki na wyższe kwoty i dłuższe okresy spłat, ale tylko wówczas, gdy w zamian za ponoszony koszt na pokrycie składki ubezpieczeniowej zyskujemy na obniżeniu marży lub prowizji. Jeśli więc bierzemy kredyt na 3 lata na kwotę 15 tys. zł, to polisa będzie dobrym pomysłem. Nie wiemy, co złego może wydarzyć się w tym okresie, więc lepiej zabezpieczyć się na wypadek problemów ze spłatą należności. W przypadku osób zaciągających kredyt krótkoterminowy na niską kwotę taka polisa wydaje się zbędna.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam