Pożyczka na oświadczenie może słono kosztować

2014-04-23 16:54:00

Coraz większą popularnością cieszą się pożyczki na oświadczenie. Nie są to jednak idealne produkty finansowe, a to ze względu na ich spore koszty.

Pożyczka na oświadczenie to propozycja finansowania, którą w swojej ofercie posiadają zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Pożyczka tego typu wiąże się zazwyczaj z dość charakterystyczną cechą, a jest nią brak konieczności składania w momencie wnioskowania o pieniądze szeregu zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach. W dużym skrócie można powiedzieć, że pożyczki na oświadczenie to takie produkty, które ograniczają wymagania formalne względem wnioskodawcy, w przypadku których pożyczkodawca zwykle jest zmuszony pokładać dużą nadzieję w prawdomówność i wiarygodność wnioskującego o wsparcie pieniężne.

W praktyce oznacza to zaś tyle, że osoba chcąca wziąć pożyczkę na oświadczenie idzie do placówki instytucji finansowej z dowodem osobistym i wypełnia oświadczenie o dochodach razem z wnioskiem o pożyczkę. W oświadczeniu umieszcza informacje o pracodawcy, swoich zarobkach oraz inne szczegółowe dane na temat zatrudnienia. Uproszczenie do tego stopnia procedury kredytowej sprawia, że pożyczki na oświadczenie są szybkim sposobem pozyskania gotówki i można je zaciągać dużo wygodniej niż standardowe kredyty bankowe.

Wydawać by się mogło, że pożyczka bez zaświadczeń to rozwiązanie idealne. Rzeczywistość jest jednak trochę inna. Choć pożyczki na oświadczenie niezaprzeczalnie są przyjazne dla konsumenta pod względem formalności i można je uzyskać w ekspresowym tempie, to częstokroć wiążą się z dużo większymi kosztami niż kredyty gotówkowe. Zwiększone koszty takich pożyczek biorą się stąd, że firmy pożyczkowe lub banki starają się zabezpieczyć w jakiś sposób przed zwiększonym ryzykiem kredytowym. Jest ono bowiem znacznie zwiększone w porównaniu do sytuacji, w której dokona się przeprowadzenia pełnej procedury kredytowej - z dokładną weryfikacją zarobków klienta. To zaś oznacza, że należy zastosować strategię minimalizującą to ryzyko. Najlepszym sposobem na to jest zaś podniesienie kosztów całkowitych pożyczki. Odbywa się to przy pomocy podwyższania prowizji, wprowadzania dodatkowych opłat, obowiązkowego ubezpieczenia do pożyczki lub po prostu poprzez zwiększenie stopy oprocentowania pożyczki.  

Reasumując, pożyczka na oświadczenie to produkt niewątpliwie atrakcyjny, choć bywa drogi. Koszty z nim związane są często większe w porównaniu do standardowego kredytu gotówkowego. Należy więc być świadomym, że taka pożyczka może oznaczać dość duży wydatek.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam