Koszt kredytu można obniżyć

2014-04-24 14:06:00

Wprawdzie nie jest to dobry czas na sięganie po kredyty, ale często jesteśmy do tego niejako zmuszani. Kredyty są coraz droższe, warunki coraz mniej korzystne, ale starający się o nie nadal ich szukają. Konsumenci zastanawiają się często, czy istnieją sposoby na obniżenie kosztów kredytów.

Taniej za kredyt powinniśmy zapłacić w banku, w którym mamy konto osobiste, a bank ma wgląd do naszych finansów. Stali klienci mogą liczyć na niższe koszty kredytów gotówkowych oraz wydłużony okres spłaty takich kredytów. Jeżeli szukamy jak najkorzystniejszych dla siebie kredytów, starajmy się najpierw zapoznać z ofertą macierzystego banku. Pamiętajmy też, że oferty kredytów są różne. Możemy porównać oferty i sprawdzić, w jakim banku dostaniemy najtańszy kredyt. W trakcie trwania umowy kredytowej w zasadzie nie można obniżyć kosztu kredytu gotówkowego, gdyż jest to kredyt krótkoterminowy. Można jednak obniżyć koszt długoterminowego kredytu hipotecznego. W jaki sposób to zrobić?

Nie zawsze są sprzyjające warunki, by starać się o kredyt hipoteczny, ale czasami nie mamy innego wyjścia – bierzemy droższy kredyt na niekorzystnych warunkach. Później jednak sytuacja się zmienia. Obecnie banki są przyjaźniej nastawione do swoich klientów, a ich polityka kredytowa łagodnieje, dzięki czemu można starać się o kredyty tańsze i na korzystniejszych warunkach. Można też obniżyć koszty swojego kredytu poprzez tak zwany kredyt refinansowy. Dla konsumentów starających się o kredyty hipoteczne ważniejsze jest jednak to, jak obniżyć koszty przy staraniach o taki rodzaj kredytu.

Comperia.pl podpowiada, jak można obniżyć koszty kredytów hipotecznych. Przede wszystkim radzi podjęcie negocjacji z bankami w sprawie wysokości oprocentowania kredytu oraz prowizji. Można mieć nadzieję na sukces, jeżeli wnioskodawca ma konto osobiste z deklaracją miesięcznych wpływów – w takiej sytuacji bank może pobierać raty kredytu bezpośrednio z konta, a klient staje się bardziej wiarygodny. Aby zmniejszyć koszt kredytu, należy też szukać ofert promocyjnych. Należy się jednak liczyć z tym, że banki zażądają korzystania z dodatkowych produktów, np. kart kredytowych. Można również obniżyć koszt kredytu hipotecznego, godząc się na zakup produktów finansowych, takich jak fundusze inwestycyjne czy też odkładanie pieniędzy w ramach planów systematycznego oszczędzania.

Najkorzystniejsze i o wiele tańsze są jednak kredyty z dopłatami rządowymi. Kiedyś funkcjonował rządowy program „Rodzina na Swoim”, ale został już wygaszony. Obecnie funkcjonuje nowy program rządowy „Mieszkanie dla Młodych”. Jeżeli tylko spełniamy warunki tego programu, warto z niego skorzystać. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam