Czy nowy klient dostanie tańszy kredyt gotówkowy?

2014-05-07 08:07:00

Stałym klientom banki oferują często tańsze kredyty gotówkowe. Nie oznacza to jednak, że nowi klienci banków nie mają szans na kredyty promocyjne.

Dla banku nowy klient nie jest klientem sprawdzonym, dlatego ostrożniej podchodzą one do starań takiej osoby o kredyty, nawet jeżeli chodzi tylko o krótkoterminowe pożyczki gotówkowe. Trzeba też wiedzieć, że z pożyczkami różnie bywa: często nawet dla stałych klientów bywają dość drogie, a co mówić w przypadku, gdy starają się o nie osoby będące dla pożyczkodawcy "całkowicie anonimowe". Nowi klienci mogą jednak uzyskać tani kredyt z banku, z którym wcześniej nie mieli do czynienia - trzeba jednak w tym celu porównać oferty poszczególnych kredytodawców.

Zaciągając krótkoterminowe kredyty gotówkowe często nie sprawdzamy dokładnie ofert dostępnych na rynku usług finansowych. Nie analizujemy ich, a szkoda, bowiem nawet na krótkoterminowych pożyczkach można zaoszczędzić, jeśli tylko poświęci się nieco czasu na odpowiednią analizę rynku. A co najważniejsze – może okazać się, że nowy klient, który porówna oferty w kilku bankach, może trafić na kredyt tańszy niż kredyt oferowany stałemu klientowi w macierzystym banku. Najważniejsze dla banku jest to, aby wnioskodawca o kredyt gotówkowy miał określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

Pamiętajmy, że jeżeli konsument nie jest wiarygodnym klientem dla banku, może zapomnieć o kredycie. Jeśli jest jednak wiarogodnym kredytobiorcą, po porównaniu najlepszych ofert kredytów gotówkowych w różnych bankach może starać się o jak najtańszy kredyt i może taki kredyt dostać. Sprawdzajmy więc rankingi, porównujmy oferty i dokładnie je analizujmy.

Porównajmy oferty kredytowe dla klientów stałych i nowych przygotowane przez jeden bank. Załóżmy, że interesująca nas pożyczka opiewa na kwotę 5000 zł, a jej spłata rozłożona jest na 36 miesięcy. Przykładowo Kredyt dla Każdego (a więc i dla nowych klientów) w Eurobanku jest oprocentowany na 12,7 proc. i wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji w wysokości 5,2 proc. Dla klientów, którzy już posiadają w banku konto osobiste bank ten przygotował ofertę Tani Kredyt z Kontem z oprocentowaniem w wysokości 10,7 proc. i prowizją w wysokości 5,7 proc. Różnica choć niewielka, będzie odczuwalna dla kieszeni kredytobiorcy.

Stali klienci mogą więc uzyskać pożyczkę na korzystniejszych zasadach, ale nie oznacza to, że tak będzie we wszystkich bankach. Na jakość danej oferty wpływ ma często także zdolność i wiarygodność kredytowa wnioskodawcy - im są lepsze, tym lepszą propozycję kredytową jest w stanie wysunąć bank.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam