Pożyczka hipoteczna dużo tańsza od kredytu gotówkowego

2014-05-09 10:26:00

Kiedy poszukujemy większych zastrzyków gotówki, mamy dwie możliwości: albo starać się o drogie kredyty gotówkowe, albo decydować się na tańsze pożyczki hipoteczne.

Jeżeli nie możemy się zdecydować na to, które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze - kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna - porównamy i dokładnie przeanalizujmy obie oferty bankowe. Każda z nich ma swoje zalety i wady, i powinniśmy o tym pamiętać. Największą wadą kredytu gotówkowego są jego koszty, pożyczki hipotecznej natomiast – zabezpieczenie nieruchomością. Zabezpieczenie nieruchomością daje jednak szansę na uzyskanie wyższych kwot niż kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji powinno się też sprawdzić koszty oraz warunki spłaty.

W analizie koszty są najważniejsze, a decyduje o nich w głównej mierze RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jeżeli spojrzymy na RRSO kredytów gotówkowych oraz pożyczek hipotecznych, to okaże się, że różnice są bardzo widoczne. Oczywiście, na korzyść pożyczek hipotecznych. O ile według danych Comperia.pl najniższe RRSO pożyczki hipotecznej oscyluje wokół 5,03 proc., to najlepsze RRSO kredytu gotówkowego wynosi 8,64 proc. Poza tym trzeba pamiętać, że pożyczka hipoteczna może być spłacana nawet przez 25 lat, co znacznie obniża miesięczną ratę, która w ten sposób mniej nadwyręża kieszeń pożyczkobiorcy. Kredyt gotówkowy może być spłacany najwyżej przez 10-12 lat.

Rzecz jasna, różne są oferty bankowe. Czasami oprocentowanie kredytów gotówkowych może być niższe; może też jednak być zdecydowanie wyższe. Podobnie wygląda sytuacja z pożyczkami hipotecznymi. Pamiętajmy również, że ważne jest nie tylko oprocentowanie, ale i całkowity koszt do zapłaty, czyli rzeczywisty koszt kredytu gotówkowego bądź pożyczki hipotecznej. Comperia.pl pokusiła się o wyliczenie takich kosztów. Po porównaniu pożyczki hipotecznej w wysokości 70 tys. zł, z terminem spłaty określonym na 5 lat i oprocentowaniem na 5,17 proc., z kredytem gotówkowym na tych samych warunkach - z wyjątkiem oprocentowania wynoszącego 10,6 proc. - okazuje się, że różnica w racie miesięcznej wynosi ok. 200 zł, na korzyść pożyczki hipotecznej. Różnica w odsetkach, również na korzyść pożyczki hipotecznej, wynosi tymczasem prawie 11 tys. zł.

Od pożyczki hipotecznej tańszy jest z reguły tylko kredyt hipoteczny, ale musi być on wydany na konkretny cel, czyli na przykład na zakup mieszkania lub budowę domu. Pożyczka hipoteczna udzielana jest na dowolny cel. Jeżeli potrzebujemy większej kwoty na dowolny cel oraz dysponujemy nieruchomością, warto sięgnąć w banku właśnie po pożyczkę hipoteczną.

Renata Grochowska