Planujesz kredyt gotówkowy? Zwróć uwagę na...

2014-04-28 16:08:00

Gdy brakuje gotówki, najczęściej sięgamy po kredyty gotówkowe. Aby wybrać jak najkorzystniejszą pożyczkę, powinniśmy dokładnie analizować oferty bankowe.

Wybór najkorzystniejszego kredytu gotówkowego nie jest prosty, bowiem oferta banków jest i bogata, i zróżnicowana. Rozmaite bywają też sytuacje finansowe starających się o kredyty gotówkowe. Na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o pożyczeniu gotówki w banku? By było jak najtaniej, prywatne firmy pożyczkowe raczej nie powinny wchodzić w rachubę. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ofertę kredytową w macierzystym banku. Te dla swoich stałych klientów często przygotowują promocyjne oferty, np. z niższym oprocentowaniem lub mniejszą prowizją. Nie należy jednak bazować jedynie na propozycjach własnego banku: oferta kredytów gotówkowych jest szeroka, więc jest w czym wybierać.

Najważniejszy jest całkowity koszt kredytu. Nad tym trzeba się skupić, wybierając jak najlepszy kredyt gotówkowy. Należy pytać o RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Sprawdzajmy, jakie są dodatkowe opłaty, prowizje. Sprawdzajmy, czy bank nie żąda ubezpieczenia kredytu, czy warunkiem udzielenia kredytu nie jest założenie konta bankowego oraz czy wyrobienie karty kredytowej. Zwracajmy uwagę na oprocentowanie kredytów, a więc na to, czy jest stałe, czy zmienne. Jeżeli jest zmienne, trzeba być przygotowanym, że może ono wzrosnąć, co przyczyni się do wzrostu miesięcznej raty. Przy stałym oprocentowaniu kredytu mamy pewność stałych wydatków, które równomiernie będą obciążać nasz budżet domowy przez cały okres kredytowania.

Oprócz powyższych ważne są w ocenie korzyści płynących z wybrania danej oferty bankowej termin spłaty kredytu oraz to, czy bank nie pobierze prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania, a także sama kwota zaciąganego kredytu. Wprawdzie istotne są również promocje, jakich w bankach nie brakuje, ale należy do nich podchodzić bardzo ostrożnie – może okazać się, że niekoniecznie wiążą się z niższymi kosztami.

Przy wyborze kredytów gotówkowych ważne są również przeróżnego rodzaju analizy ofert kredytów gotówkowych, porównania i rankingi, których zapewne jest wiele na rynku kredytowym. Jeżeli mamy zamiar z nich skorzystać, starajmy się przeglądać rankingi firm doradztwa finansowego renomowanych na rynkach. Jedna podstawowa rada – nawet krótkoterminowych kredytów gotówkowych nie należy brać w pierwszym lepszym banku, ale w w tym, który ma najkorzystniejszą ofertę.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam