Jakie ubezpieczenie do kredytu wybrać?

2014-05-08 14:04:00

Ubezpieczenie kredytu powoli staje się standardem. Banki zabiegają o to, stało się ono obligatoryjne, a coraz więcej klientów decyduje się ubezpieczać zaciągane pożyczki. Jaką polisę do kredytu wybrać, aby zapewnić sobie jak największy zakres ochrony?

Ubezpieczenia wybierane przez banki niekoniecznie zabezpieczają interesy kredytobiorców. Tymczasem obowiązkowe ubezpieczenia kredytów dotyczą głównie kredytów hipotecznych i są to ubezpieczenia od utraty pracy, choroby lub ubezpieczenia na życie. Część osób wnioskujących o kredyty gotówkowe uważa, że polisy do pożyczek najczęściej chronią jedynie banki. Czy tak jest w rzeczywistości?

Wybór polisy ubezpieczeniowej

Jeżeli kredytobiorca zachoruje lub straci pracę, nie musi martwić się o spłatę swoich zadłużeń bankowych wtedy, gdy kredyt był ubezpieczony. Wówczas spłatą zajmuje się ubezpieczyciel, przynajmniej przez okres kilku miesięcy. Niestety, najczęściej kredytobiorca nie ma wpływu na wybór jak najkorzystniejszej dla siebie polisy ubezpieczeniowej, bo bank z reguły proponuje jeden, standardowy wariant polisy każdego rodzaju wszystkim kredytobiorcom.

Ochrona ubezpieczeń

W ubezpieczeniach, również kredytowych, najważniejszy jest zakres ochrony i nawet jeżeli trzeba za polisę więcej zapłacić, ów zakres jest najważniejszy. Problem w tym, że ochrona ubezpieczeń kredytowych często tak naprawdę jest żadna.

Największe kontrowersje pojawiają się wokół ubezpieczeń od utraty pracy, które często dotyczą tylko tych przypadków, kiedy firma, w której zatrudniony jest kredytobiorca, bankrutuje. Gdy ubezpieczony odejdzie z pracy sam lub zostanie zwolniony, często ubezpieczyciel nie ma obowiązku przejęcia na siebie spłaty rat kredytowych pozostałych jeszcze do uregulowania. Dlatego tak ważne jest to, aby na wybór polis mieli wpływ kredytobiorcy, natomiast banki pozostały pośrednikami w wyborze jak najkorzystniejszych ofert ubezpieczeniowych.

By nie być niemile rozczarowanym w przyszłości, warto, decydując się na kredyt z ubezpieczeniem, dowiedzieć się jak najwięcej jeszcze przed podpisaniem umowy o zakresie ochrony, jaką zapewnia polisa wykupowana do pożyczki.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam