10 porad, jak wybrać tani kredyt gotówkowy

2014-05-23 14:03:00

Tak tanich kredytów, jakby chcieli tego kredytobiorcy, nigdy nie było, nie ma i prawdopodobnie nie będzie. Można natomiast zawsze znaleźć w ofercie bankowej kredyt jak najtańszy i jak najkorzystniejszy: trzeba tylko wiedzieć, jak szukać.

Wszyscy wnioskujący o kredyty bankowe chcieliby uzyskiwać te jak najtańsze i na jak najkorzystniejszych warunkach. Jest to oczywiste, ale bynajmniej nie jest to proste. Każdy starający się o kredyt jest inną osobą: inna jest jego sytuacja rodzinna i finansowa. Różne są też oferty kredytów bankowych. Dopasowanie warunków pożyczki do konkretnej osoby starającej się o nią jest bardzo istotne, tylko nie wszystkim się to udaje. Dlaczego? Ponieważ nie wiedzą, jak to zrobić. Owszem, najlepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Przy kredytach gotówkowych raczej nie będziemy z nim jednak współpracować, a zatem warto się dowiedzieć, co robić i jak wybierać najkorzystniejsze kredyty, a także czym kierować się przy takich wyborach.

Przede wszystkim nie powinniśmy korzystać z oferty banku pierwszego z brzegu. Powinniśmy dokładnie przeanalizować co najmniej kilka ofert kredytowych w różnych instytucjach. Każdy ze wnioskujących o wsparcie finansowe chciałby, aby jego kredyt był jak najtańszy, ale najczęściej przy ocenie oferty kierujemy się jedynie wysokością oprocentowania nominalnego, a nie rzeczywistymi kosztami kredytu. Starajmy się obliczyć całkowity koszt kredytu, wliczając w to wspomniane oprocentowanie, opłatę wstępną, prowizję czy ubezpieczenie kredytu.

Poszukiwania jak najkorzystniejszych ofert kredytowych powinniśmy rozpocząć z porównywarką finansową i kalkulatorem kredytowym. Tak jest łatwiej, szybciej i konkretniej. Można we własnym domu, przez Internet, porównać oferty nawet kilkudziesięciu banków i – co ważne – sprawdzić również swoją zdolność kredytową. Musimy jednak pamiętać, że wyniki takich poszukiwań nie stanowią spersonalizowanej, ostatecznej oferty banku, dostępnej dla każdego wnioskodawcy.

Banki prowadzą swoją politykę kredytową. Dla jednego banku możemy być wiarygodnym klientem, dla drugiego – już niekoniecznie. Nie bazujmy więc wyłącznie na rankingach, traktujmy je raczej jako pewnego rodzaju wskazówki, niezbędne jednak w naszych poszukiwaniach. Należy też pamiętać, że oferty kredytów gotówkowych stale się zmieniają i rankingi również. Trzeba być na bieżąco i nie korzystać ze starych zestawień, lecz zawsze z tych najnowszych.

Mimo że kredyt gotówkowy jest w swej konstrukcji bardzo prostym produktem bankowym, to jego wybór już taki prosty nie jest. Ważna jest bowiem nie tylko cena kredytu, ale również warunki, na jakich bank udziela finansowania, oraz właściwe dopasowania do kredytobiorcy. Nie bierzmy kredytu pierwszego z brzegu, żeby na tym nie stracić.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam