Przelewy na e-mail coraz popularniejsze

2014-09-09 07:39:44

Polacy doceniają kolejne udogodnienie, jakie zapewniają swoim klientom banki w ramach bankowości elektronicznej – przelewy na e-mail. Ta forma zlecania przekazów pieniężnych staje się coraz popularniejsza. 

W dobie powszechnego dostępu do Internetu i bankowości elektronicznej, zlecanie przelewów stało się prostsze niż kiedykolwiek. Zwłaszcza teraz, kiedy banki upraszczają sposób przesyłu pieniędzy, wymagając od klienta jedynie podania numeru e-mail adresata, któremu chce przekazań gotówkę. Polacy z chęcią sprawdzają wszelkie nowinki techniczne, także te bankowe, przez co usługa zlecania przelewów za pomocą poczty elektronicznej cieszy się coraz większą popularnością.

Zarówno tradycyjne przelewy bankowe, jak i bankowość elektroniczna w znacznym stopniu zrewolucjonizowały nasze życie, choć nie do końca są wygodną metodą płatności. Największym minusem zwykłych przelewów, zlecanych osobiście z oddziale banku, jest to, że musimy znać numer konta osoby, której chcemy przelać pieniądze lub dokonać płatności. Ponadto w czasie dokonywania przelewu trzeba uważać, aby nie pomylić ani jednej cyfry w numerze konta. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że czas oczekiwania na wpłynięcie środków jest bardzo różny. Niekiedy pieniądze mogą być u odbiorcy w parę minut (jeżeli jest to ten sam bank), a niekiedy dopiero za parę godzin lub na następny dzień, gdy płatności dokonywaliśmy w punkcie obsługi przelewów. Dlatego też próbowano usprawnić i przyśpieszyć zlecenia przelewów bankowych. W tym celu zdecydowano o wyeliminowaniu najbardziej kłopotliwej rzeczy – czyli konieczności znajomości numeru rachunku bankowego odbiorcy. W ten sposób powstała metoda płatności peer-to-peer, czyli między innymi przelewy na e-mail.

Przelew na pocztę elektroniczną jest najnowocześniejszą metodą płatności. Aby móc swobodnie korzystać z takiej możliwości szybkiej płatności, trzeba uprzednio zalogować się na stronie operatora. Następnie należy zalogować się w serwisie i zintegrować swój rachunek bankowy. W ten sposób tylko raz definiuje się wszystkie niezbędne dane do odbioru, jak i wykonywania przelewów. Dlatego też przy następnym korzystaniu z tej usługi nie jest konieczne podawanie wszystkich danych potrzebnych do wykonania przelewu. Odbiorca przelewu dostaje  niezwłocznie powiadomienie na swoją skrzynkę mailową, o tym że środki finansowe już na niego czekają i są do jego dyspozycji.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam