Ubezpieczenia zwierząt w modzie

2014-04-18 10:24:00

Polisy ubezpieczeniowe kojarzą się najczęściej z samochodem, domem lub zdrowiem. Coraz popularniejsze staje się jednak ubezpieczanie zwierząt.

Firmy ubezpieczeniowe cały czas poszerzają swoją ofertę produktową, wprowadzając nowe polisy obejmujące swoim zasięgiem szerszy zakres zdarzeń i chronionych podmiotów. Przykładem takich "nowoczesnych" polis są ubezpieczenia dla zwierząt. Tego typu ubezpieczenia można podzielić na ubezpieczenia zwierząt domowych i ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. O ile te drugie ubezpieczenia na rynku dostępne są już od długiego czasu, o tyle ubezpieczenia dla zwierząt domowych to stosunkowo nowe zjawisko. Na czym one polegają?

Ubezpieczenia zwierząt domowych, czyli najczęściej ubezpieczenia psów i kotów, to zwykłe polisy ubezpieczeniowe mające służyć ochronie naszych ulubieńców. Chodzi tu o sytuacje, kiedy stan zdrowia zwierzęcia znacznie się pogorszy. Pieniądze z takiej polisy służą pokryciu kosztów leczenia weterynaryjnego. Zakup tego rodzaju produktu wydaje się być bardzo rozsądnym krokiem tym bardziej, że leczenie może wiązać się z dużymi kosztami.

Oprócz polis skoncentrowanych na zdrowiu zwierząt domowych na rynku dostępne są również polisy, które skupiają się na odpowiedzialności cywilnej. Zasada działania takiej polisy jest podobna jak w przypadku polisy OC pojazdu. Jeśli nasze zwierze wyrządzi jakieś szkody osobom lub mieniu, to polisa pokryje koszty związane z naprawieniem tych szkód lub np. z leczeniem osoby podrapanej czy też pogryzionej przez psa.

Właściciel czworonoga, który decyduje się na wykup polisy odpowiedzialności cywilnej zwierzęcia, wykazuje się dużym rozsądkiem. To on odpowiada prawnie za zachowanie swojego pupila, a nie zawsze musi ono być pozytywne.

Ubezpieczenia dla zwierząt domowych to produkt cieszący się dużą popularnością w krajach anglosaskich. Są one również bardzo popularne w Skandynawii. W Polsce rynek ubezpieczeń tego typu dopiero raczkuje i jeszcze nie wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie sprawę z tego, że mają możliwość wykupienia takiej polisy. Można śmiało stwierdzić, że ubezpieczenie dla zwierząt domowych to nie żadne dziwactwo lecz wyraz odpowiedzialności i miłości do naszego zwierzęcia. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości rynek tego typu usług ubezpieczeniowych będzie się w Polsce rozrastał.

Ilona Maciejuk