Seniorzy doceniają bankowość elektroniczną

2014-09-08 14:07:48

Dostępem do własnego konta przez Internet zainteresowani są nie tylko młodzi internauci. Jak się okazuje, rośnie liczba seniorów korzystających z bankowości elektronicznej. 

Wbrew powszechnym opiniom, że starsze pokolenie Polaków boi się i broni „rękoma i nogami” przed nowoczesną techniką, coraz więcej osób po 50 roku życia aktywnie korzysta z dostępu do Internetu. Z miesiąca na miesiąc, a nawet z dnia na dzień, rośnie liczba seniorów, którzy dzięki powszechnemu dostępowi do globalnej sieci informatycznej wyszukują niezbędne informacje, robią zakupy on-line lub też korzystają z bankowości elektronicznej.

Dzięki powszechnemu dostępowi do bankowości internetowej, coraz większa rzesza dojrzałych osób rezygnuje z odkładania pieniędzy na czarną godzinę do skarpety, powierzając swoje oszczędności bankom – przez Internet.

Placówki bankowe również żywo zareagowały na zainteresowania usługami finansowymi przez seniorów. Coraz częściej możemy więc spotkać okazje, gdzie za założenie konta banki oferują karty rabatowe do aptek, kijki do nornic walking lub nawet pakiety ubezpieczeń.

Chociaż seniorzy nadal w mniejszym stopniu korzystają z komputerów, to coraz popularniejsze na polskim rynku smartfony i tablety, które umożliwiają szybki i bezproblemowy dostęp do Internetu.

Dzięki sieciom bezprzewodowym wi-fi, pakietom danych, tabletom, laptopom i smartfonom seniorzy mogą nie tylko wyszukiwać niezbędne informacje, kontaktować się z bliskimi, którzy są na drugim krańcu świata, lecz również korzystać z bankowości elektronicznej. Dlatego też coraz więcej osób po pięćdziesiątym roku życia aktywnie udziela się na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych, nawiązując nowe znajomości i odnawiając stare.

Taki powszechny dostęp do Internetu jest więc korzystny dla wszystkich, zarówno dla seniorów (gdyż podnoszą swój komfort życiowy), jak i dla firm finansowych. Warto więc zachęcać i propagować te usługi wśród osób starszych.

Oczywiście należy również pamiętać o dostatecznie wyraźnym ostrzeganiu starszych ludzi o ryzyku, jakie wiąże się z aktywnym działaniem w sieci. Co jakiś czas bowiem słyszymy o próbach podszywania się hakerów pod strony bankowe i próbach wyłudzania danych. Jednak nie należy niepotrzebnie straszyć, a tym samym zniechęcać osób w kwiecie wieku do tej formy aktywności życiowej. Należy ostrzegać i edukować, tak aby osoby starsze, niekiedy mające kłopot ze wzrokiem, nie dały się oszukać, padając ofiarą oszustów internetowych. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam