Jak działa ubezpieczenie Assistance?

2014-05-23 11:20:00

Ubezpieczenie Assistance to dodatkowa ochrona pojazdu, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo właściciela samochodu na wypadek awarii. Jaka działa taka polisa?

Pakiety ubezpieczeń Assistance są oferowane obecnie zarówno przez towarzystwa ubezpieczeniowe, jak i banki, a także importerów samochodów oraz salony samochodowe. Tego rodzaju polisa jest, w przeciwieństwie do OC, ubezpieczeniem dodatkowym. Kierowca nie ma obowiązku jej kupować, ale warto pamiętać, że pozwala ona znacznie zwiększyć zakres ochrony właściciela pojazdu. Ubezpieczenie Assistance chroni m.in. przed kosztami naprawy w miejscu awarii, kosztami holowania czy usług informacyjnych. Z części ubezpieczeń Assistance można skorzystać za darmo, gdyż są one dołączane do ubezpieczeń OC lub AC w ramach produktów pakietowych. Dobrze wiedzieć, że z polisy Assistance można także skorzystać w banku, otwierając rachunek osobisty. Kompleksowe ubezpieczenie Assistance pozwala na korzystanie z rozbudowanej ochrony ubezpieczeniowej, która może zapewnić naprawę samochodu w przypadku kolizji lub awarii, gwarantuje pojazd zastępczy, dostarczenie paliwa, pomoc w otwarciu drzwi, gdy kierowca zgubi kluczyki, zakwaterowanie dla kierowcy i pasażera czy choćby złomowanie pojazdu.

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczeniu Assistance?

Przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia Assistance należy dokładnie zapoznać się z informacjami na temat okresu obowiązywania umowy oraz zakresu ochrony. Polisy Assistance w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się różnić. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, w przypadku Assistance ubezpieczalnie mają pełną dowolność w określaniu warunków polisy. Przed podjęciem decyzji ważne jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, a szczególnie z informacjami zapisanymi drobnym drukiem. Istotne jest sprawdzenie podpunktów dotyczących wyłączania odpowiedzialności ze strony ubezpieczyciela w różnych sytuacjach. Wszelkie niejasności należy uzgadniać z doradcą ubezpieczeniowym. Wiele przepisów jest zapisanych w sposób niejasny dla klienta, a interpretacja wpływa na ewentualną możliwość skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej w określonych sytuacjach.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Podpisując umowę ubezpieczenia Assistance, warto sprawdzić, czy działa ono na terytoriach innych państw. Pomoc ze strony ubezpieczyciela jest szczególnie przydatna poza granicami kraju, gdzie koszty korzystania z usług serwisów samochodowych, jak np. autoholowanie są znacznie większe. Zdobycie informacji o poszczególnych usługodawcach z rynku naprawy pojazdów również jest trudniejsze. Warto przy wyjeździe za granicę sprawdzić zakres terytorialnego obowiązywania polisy Assistance, a gdy to konieczne, dokupić polisę obejmującą wybrany przez nas kraj.

Renata Grochowska