Jedziesz na wakacje? Tanio wymień walutę

2014-05-27 13:32:00

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto pomyśleć o taniej wymianie walut.

Podczas wakacyjnego wyjazdu poza granice kraju konieczne jest korzystanie z obcej waluty. Przed wycieczką warto wymienić pieniądze po atrakcyjnym kursie. Najpopularniejszym, lecz nie zawsze najlepszym, sposobem dokonania wymiany waluty jest skorzystanie z usług banku. Niestety, jest to dość drogie rozwiązanie, gdyż instytucje bankowe stosują prowizje za przelewy walutowe, nawet gdy konto walutowe oraz to prowadzone w złotówkach należą do jednej osoby. Dodatkowo klient banku może stracić na spreadach walutowych, czyli różnicy pomiędzy ceną kupna oraz sprzedaży danej waluty. Spread można traktować jako dodatkową oraz ukrytą prowizję za zrealizowanie transakcji wymiany waluty, co może stanowić nawet 10 proc. wartości transakcji. Na korzystniejsze zasady wymiany waluty mogą liczyć klienci, którzy operują większymi sumami.

Skorzystanie z usług kantorów

Zamiast do banku, w celu wymiany waluty można się udać do kantoru. Kantory, podobnie jak banki, stosują spready walutowe, jednak w stosunku do tych bankowych są one niższe, a co za tym idzie, korzystniejsze dla klientów. Dobrze poszukać kantoru, który oferuje najkorzystniejsze warunki wymiany walut w danym momencie. Wysokość spreadu sięga najczęściej kilku procent. Najniższe spready w kantorze mogą wynieść około 1 proc. lub niewiele poniżej 1 proc. Zarówno w bankach, jak i w kantorach przy wymianie większych kwot, można negocjować koszty wymiany.

Korzystanie z kantorów internetowych

Skorzystanie z usług kantoru działającego stacjonarnie niesie za sobą ryzyko kradzieży pieniędzy. Dodatkowo konieczne jest wygospodarowanie czasu, by dojechać do miejsca, w którym działa kantor. Znacznie szybciej wymienić walutę za pośrednictwem kantorów internetowych. Przy takiej transakcji nie ma również wspomnianego ryzyka związanego z koniecznością przemieszczania się z gotówką. W kantorach internetowych można korzystać z atrakcyjnych spreadów oraz niskich prowizji. W Internecie działają kantory, w których można dokonywać wymiany waluty pomiędzy użytkownikami. W takim przypadku istnieje możliwość skorzystania z wymiany waluty, która odbywa się na zasadach podobnych do giełdy. Do dokonania wymiany waluty w kantorze internetowym niezbędne jest posiadanie rachunków w bankach prowadzonych w walutach, w których realizowany jest handel.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam