Zasady likwidacji szkody z polisy AC

2014-05-28 13:04:00

Odzyskiwanie odszkodowania z ubezpieczenia AC opiera się na określonych zasadach. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy likwidacji szkody z polisy AC.

Uprawnienie do wypłaty środków z ubezpieczenia AC wynika ze szkody na pojeździe objętym polisą. Uzyskanie odszkodowania wiąże się z koniecznością ustalenia, czy poszkodowany będzie korzystał z wykupionej przez siebie polisy AC czy będzie domagał się zwrotu z polisy OC należącej do sprawcy wypadku.

Jak wygląda proces likwidacji szkody z polis AC?

W większości firm ubezpieczeniowych usuwanie szkód z polis AC wygląda podobnie. Warto dokładnie poznać wszystkie etapy, przez które musi przejść klient, zwłaszcza gdy korzysta z odszkodowania z polisy AC po raz pierwszy. Na początku należy sprawdzić zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia. W nich zawarte są informacje o terminach zgłaszania szkód, które różnią się zarówno w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i konkretnej umowy AC. Terminy zgłaszania szkód zależą także od rodzaju wypadku. Dobrze wiedzieć, że ubezpieczony ma prawo do wglądu we wszelkie dokumenty dotyczące sprawy na każdym etapie likwidacji szkody. W ten sposób można się dowiedzieć między innymi, czy zakład wypłacił odszkodowanie na czas. Tego rodzaju informacje są szczegółowo regulowane w ramach przepisów dotyczących ubezpieczenia.

Formalności i wycena szkody

Ubezpieczony, który chce skorzystać z odszkodowania z AC, powinien zebrać kompletną dokumentację, na którą składają się kopia prawa jazdy, dowodu osobistego kierowcy, dowodu rejestracyjnego oraz oświadczenie sprawcy kolizji, spisywane na miejscu zdarzenia. Gdy odszkodowanie ma dotyczyć skradzionego samochodu, niezbędne jest również dołączenie zaświadczenia dotyczącego przyjęcia zgłoszenia kradzieży przez policję. Wycena szkody opiera się na ocenie rzeczoznawcy lub ocenie na podstawie przeglądu, realizowanego w warsztacie samochodowym.

Do sporządzenia wyceny wykorzystywane są również specjalne systemy. Właściciel polisy powinien brać pod uwagę, że wycena dokonana przez rzeczoznawcę jedynie na podstawie oględzin pojazdu może nieadekwatnie wyznaczyć powstałe szkody. Zawsze dobrze udać się na oględziny do warsztatu, gdzie można dowiedzieć się o uszkodzeniach wewnętrznych, trudnych do zauważenia na  pierwszy rzut oka. Przy likwidacji szkody warto współpracować z likwidatorami w zakresie zebrania pełnej dokumentacji, która ułatwia wykonanie rzetelnej wyceny szkody. Wszelkie braki w danych mogą prowadzić do ustalenia niezadowalającego odszkodowania.

Tomasz Słupczyński