Sprawdź, jak bezpiecznie robić zakupy przez Internet

2014-05-12 12:06:00

Zakupy przez Internet są szybsze, a dla wielu kupujących wygodniejsze niż te tradycyjne, ale nie zawsze są bezpieczniejsze. Co należy sprawdzić przed wykonaniem transakcji, by bezpiecznie kupować online?

Zakupy realizowane za pośrednictwem internetowych sklepów stają się coraz bardziej popularne. Rośnie liczba użytkowników Internetu oraz sklepów działających w sieci, a rynek sprzedaży online stale się rozwija. Transakcje internetowe nie zawsze są jednak bezpieczne, a konsumenci narażeni są przez to na różne niebezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo transakcji

Zanim podejmie się decyzję o zakupie w konkretnym serwisie internetowym, warto sprawdzić, czy na stronie e-sklepu znajdują się wszystkie dane kontaktowe firmy, adres siedziby oraz regulamin zakupów. Im dłużej działa na rynku dany sklep internetowy, tym mniejsze jest ryzyko, że mamy do czynienia z nierzetelną firmę. Dokonując zakupów w danym sklepie po raz pierwszy, warto sprawdzić informacje o firmie za pośrednictwem rejestru przedsiębiorców. Dobrym pomysłem jest również poszukanie opinii innych klientów dotyczących danego sklepu. Opinie o jakości obsługi klienta u danego usługodawcy można sprawdzić za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Przy droższych zakupach, przy których trzeba wydać duże pieniądze, warto jest sprawdzić informacje o sklepach wpisanych na listę oszustów, które prowadzone są przez federacje konsumentów.

Sklepy internetowe często zapewniają możliwość dokonania zapłaty zarówno poprzez przelew, kartą kredytową czy przy odbiorze przesyłki. Tą ostatnią formę płatności warto wybrać, gdy nie mamy pewności, co do rzetelności sprzedawcy wówczas zapłatę za produkt wręcza się listonoszowi lub kurierowi. Przy zakupach internetowych warto zawsze sprawdzić przesyłkę przy kurierze, co pozwala stwierdzić, że produkt dostarczony jest zgodny z zamówieniem oraz kompletny. W przesyłce powinien się również znaleźć paragon oraz gwarancja.

Kradzież danych

Podczas realizowania zakupów internetowych konsumenci narażeni są również na kradzież danych. Takie ryzyko związane jest zarówno przy korzystaniu z banków internetowych i elektronicznych systemów płatności. Transakcje realizowane w Internecie narażone są na ataki ze strony przestępców, którzy przejmują hasła i loginy dla kont bankowych czy numery PIN. Kradzież danych odbywa się najczęściej poprzez fałszywe strony internetowe, które funkcjonują pod adresem, który z nazwy przypomina serwis prawdziwiej firmy działającej w Internecie. Z tego powodu przy zakupach internetowych należy być bardzo uważnym i dokładnie sprawdzać nazwy serwisów, z których się korzysta. Przed kradzieżą danych w Internecie można się chronić jedynie poprzez stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Nie należy korzystać z linków do stron banków przesyłanych w wiadomościach dostarczanych na pocztę elektroniczną. Należy korzystać z witryn internetowych zabezpieczonych certyfikatami SSL.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam