Nie przepłacaj za ubezpieczenie OC

2014-06-06 16:20:00

Ubezpieczenie OC to produkt obowiązkowy do wykupienia przez właścicieli samochodów. Jak za nie nie przepłacać?

Polisa OC to nieunikniony wydatek każdego posiadacza samochodu. Jest to jeden ze stałych kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu. Wielu klientów popełnia błędy, przez które znacznie przepłaca za OC. Na polskim rynku nie jest również popularne zmienianie ubezpieczyciela w celu wyszukania lepszej oferty, co również nie sprzyja korzystaniu przez Polaków z tańszych ofert.

Analizowanie ofert

Wiele osób uważa, że ponieważ polisy OC w zasadzie się od siebie nie różnią, sprawdzanie wielu różnych produktów jest jedynie stratą czasu. Jest to złudne przekonanie, gdyż odpowiednio dobrana polisa OC może być tańsza nawet o kilkaset złotych lub pozwala zapewnić bezpłatne usługi, które prowadzą do zwiększenia zakresu ubezpieczenia bez dodatkowych opłat.

Kierowanie się przy wyborze ubezpieczyciela rekomendacjami znajomych czy rodziny nie zawsze jest dobrym pomysłem. W zależności do marki używanego samochodu, okresu bezszkodowej jazdy, wieku kierowcy różnice w cenie produktów oferowanych przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą być znaczne. Z tego powodu atrakcyjna oferta u jednego ubezpieczyciela dla konkretnego kierowcy wcale nie musi oznaczać, że inna osoba będzie w stanie otrzymać w tej samej firmie ubezpieczeniowej równie dogodne warunki.

Pomoc ze strony doradców

Kierowcy niechętnie sięgają po pomoc doradców ubezpieczeniowych. Dokumenty dotyczące polis OC doświadczonym kierowcom nie wydają się skomplikowane, więc najczęściej szukają oni najlepszych ofert samodzielnie. W wielu przypadkach kontakt z doradcą może zapewnić możliwość skorzystania z lepszego produktu. Jest to również rozwiązanie dla osób, dla których ustawa dotycząca polis OC jest skomplikowana. Wtedy skorzystanie z porad fachowca może przynieść wiele korzyści.

Przywiązanie do jednego ubezpieczyciela sprawdza się w Polsce tak samo jak przyzwyczajenie do korzystania wyłącznie z jednego banku. Najczęściej firma, z którą współpracuje się wiele lat, zapewni najlepsze warunki ubezpieczenia. Nie jest to jednak reguła i z tego powodu warto poznać różne oferty, których i tak nie ma na rynku ubezpieczeniowym tak dużo. Dobierając ubezpieczenie OC uważnie, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Ponadto co jakiś czas na rynku ubezpieczeniowym pojawiają się promocyjne oferty, które pozwalają na skorzystanie z dodatkowych bonusów.

Ilona Maciejuk