Polisę AC można kupić tanio

2014-06-05 13:05:00

Ubezpieczenie AC jest polisą nieobowiązkową, na którą decyduje się jednak wielu kierowców. Jak tanio kupić ubezpieczenia Autocasco?

Zakup polisy OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Inne polisy są obligatoryjne. Do popularnych produktów, na które decydują się kierowcy, zalicza się AC. W odróżnieniu od ubezpieczeń OC nie jest ono szczegółowo normowane przez ustawę. Z tego powodu w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych można się spotkać ze sporymi różnicami w zakresie zarówno ogólnych warunków, jak i cen ubezpieczenia AC.

Jak wybrać tanie AC?

Ubezpieczenie autocasco powinno być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do potrzeb właściciela pojazdu. Z reguły nie warto decydować się na wszystkie możliwe dodatki do polisy. Wielu kierowców ulega pokusie kompleksowej ochrony, która jest znacznie droższa, a jednocześnie nie zawsze potrzebna. Nie ma sensu wybierać rozbudowanego pakietu assistance, gdy kierowca rzadko udaje się w długie trasy. Podobnie ochrona przed kradzieżą nie zawsze jest konieczna, jeśli samochód przede wszystkim stoi w garażu. Wszelkie dodatki do polisy AC warto dobierać zgodnie ze sposobem użytkowania pojazdu.

Lojalność nie zawsze popłaca

Na polskim rynku ubezpieczeniowym można się spotkać z lojalnością klientów wobec towarzystw ubezpieczeniowych. Przejawia się to w tym, że Polacy niechętnie dokonują zmiany ubezpieczyciela, co nie zawsze jest dla nich korzystne. Rynek ubezpieczeniowy jest jednym z tych, gdzie pozyskanie nowego kontaktu jest znacznie bardziej dochodowe w stosunku do utrzymania stałego klienta. Z tego powodu na największe zniżki oraz najlepsze promocje mogą liczyć najczęściej nowi klienci. Warto brać to pod uwagę przy przedłużaniu polisy AC i zapoznać się z ofertami innych ubezpieczycieli, gdyż często możliwe jest uzyskanie sporych upustów w cenie polisy.

Zakup przez Internet i raty

Na niższe ceny polis ubezpieczeniowych AC mogą również liczyć klienci dokonujący zakupów przez Internet. Nie jest to popularny kanał sprzedaży, gdyż wielu klientów ma obawy, czy będzie mogło korzystać z tej samej ochrony ubezpieczeniowej. Wprawdzie przy zakupie polisy przez Internet konieczne jest posiadanie szczegółowej wiedzy o danej polisie, ale z drugiej strony w tym przypadku na ogół  można liczyć na największe zniżki na cenach. Ponadto przy opłacaniu polisy AC zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie jednej płatności, niż rozbijanie ją na raty, gdyż im więcej rat, tym wyższa łączna cena polisy.

Ilona Maciejuk