Elektroniczne kieszonkowe dla dzieci to dobry pomysł

2014-05-19 09:12:00

Rozwój elektronicznych płatności sprawia, że pojawiają się możliwości przekazywania dzieciom elektronicznego kieszonkowego. Czy to dobry pomysł?

Elektroniczne transakcje zdobywają coraz większą popularność, a rodzice decydują się na zakładanie internetowych kont bankowych swoim dzieciom. Zamiast gotówki pociechy mogą używać elektronicznych portmonetek. Taką portmonetką może być karta przedpłacona. Jest to wygodne rozwiązanie choćby dla tych rodziców, którzy przede wszystkim używają kart płatniczych przez nieczęsto dysponują gotówką, którą mogliby dać dziecku w postaci kieszonkowego.

Co zapewnia karta przedpłacona?

Karta przedpłacona, podobnie jak konto bankowe dla dziecka, jest sposobem na wprowadzenie potomka w świat nowoczesnych finansów. Korzystanie z karty przedpłaconej pozwala nauczyć dziecko racjonalnego zarządzania środkami. Produkt finansowy działa podobnie jak karta telefoniczna pre-paid. Na kartę przedpłaconą przelewa się kwoty, które można wykorzystywać aż do osiągnięcia limitu na karcie. Fundusze na kartę przedpłaconą można przelać z rachunku bankowego z wykorzystaniem zwykłego przelewu. Innym sposobem jest dokonanie wpłaty gotówkowej na wskazane konto, powiązane z kartą przedpłaconą. Jest to rozwiązanie dla rodziców dzieci poniżej 13 roku życia, które mogą użytkować jedynie kart przedpłaconych (karty płatnicze są dla nich z prawnego punktu widzenia niedostępne).

Karta przedpłacona nie jest imienna, więc może z niej korzystać więcej osób. Można na nią wpłacać zarówno większe kwoty i mniejsze sumy, co jest rozwiązaniem dla rodziców, którzy boją się, że dziecko wyda wszystkie powierzone mu pieniądze od razu. Dodatkowym atutem kart przedpłaconych jest możliwość zasilenia karty przez rodzica, gdy dziecku zabrakło pieniędzy, a są mu one niezbędne. W takiej sytuacji wystarczy wykonać zwykły przelew na rachunek powiązany z kartą pre-paid. Dla wygody dziecka można wybrać również kartę bez konieczności autoryzacji  małych sum pieniędzy poprzez podpis czy PIN.

Elektroniczna portmonetka dla starszych dzieci

Karta przepłacona ma jeden mankament – w przypadku jej utraty nie można odzyskać zgromadzonych na niej środków. Z takim problemem nie spotkamy się, użytkując kart debetowych, dostępnych dzieciom powyżej 13 roku życia, którym założymy rachunek bankowy. Gotówkę dziecko może zgubić lub też może zostać z niej okradzione, a utrata karty płatniczej nie wiąże się ze stratą posiadanych pieniędzy. Karta płatnicza do rachunku również może mieć wprowadzone limity dziennych wypłat z bankomatów czy liczby transakcji możliwych do wykonania.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam