Błędy popełniane przy wnioskowaniu o kredyt w banku

2014-06-10 09:37:00

Kredyt w banku to powszechnie stosowana metoda finansowania działalności gospodarczych, ale mimo to wielu klientów popełnia błędy skutkujące podpisaniem niekorzystnej umowy. Jakich błędów unikać przy wnioskowaniu o kredyt?

Z kredytów bankowych korzysta coraz większa liczba klientów. Mimo że klienci banków są coraz bardziej ostrożni, to przy podpisywaniu umów kredytowych nadal zdarzają się błędy, które wpływają na podpisanie niekorzystnej umowy czy na negatywną decyzję o przyznaniu kredytu przez banki.

Najtańszy kredyt

Nadal wielu klientów przy wyborze kredytów bankowych kieruje się wyłącznie reklamami. Nie jest to dobry sposób na czerpanie rzetelnych informacji o ofertach banków. W reklamach nie zawsze podawane są informacje o tym, do której grupy klientów kierowana jest dana oferta czy jakie są szczegółowe warunki, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z promocji bankowej. Reklamowana oferta kredytu bankowego może wydawać się najtańsza, a w rzeczywistości jej koszty mogą nie być wcale atrakcyjne. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie rzetelnej analizy kierowanych przez banki propozycji kredytowych. Sprawdzanie co najmniej kilku ofert pozwala nie tylko na wybranie tańszej, ale również na znalezienie kredytu, który łatwiej będzie uzyskać klientowi spełniającemu określone warunki. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie sprawdzonych porównywarek ofert kredytów, jak Comperia.pl, które pozwalają zapoznać się z warunkami kredytu oraz wybrać najlepszy kredyt przy określonych warunkach.

Kredyt od ręki

Wielu klientów po kredyt udaje się bezpośrednio do banku. Takie podejście sprawia, że klient nie jest w stanie przygotować się do wizyty w banku. Brak sprawdzenia szczegółów oferty danego banku i porównania ją z innymi ofertami sprawia, ze klient nie wie, czy przedstawiona mu przez doradcę banku propozycja jest faktycznie korzystna. Przygotowaniem do pozyskania kredytu jest również wyliczenie zdolności kredytowej, co pozwala uzyskać pewność, czy kredyt na określonych warunkach jest w ogóle możliwy do uzyskania. Udanie się bezpośrednio do banku, w którym posiada się rachunek bankowy, również nie zawsze jest dobrym pomysłem. W wielu bankach nowy klient jest w stanie uzyskać nieco lepsze warunki kredytowania poprzez możliwość skorzystania z promocji kierowanych wyłącznie do nowych klientów. Wprawdzie w banku, w którym posiada się rachunek, można często uzyskać pożyczkę nieco szybciej, czyli bez zbędnych formalności, ale nie zawsze można skorzystać z najlepszej oferty w danym momencie na rynku bankowym. Im dłużej zaciąga się kredyt, czyli zwłaszcza przy kredytach hipotecznych i mieszkaniowych, tym więcej czasu warto poświęcić na analizę ofert kredytów z danego segmentu rynku.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam