Zmniejsz koszty ubezpieczenia mieszkania lub domu

2014-06-04 10:07:00

Ubezpieczenie mieszkania lub domu to dodatkowy wydatek, który z reguły można nieco zmniejszyć. Jakie są na to sposoby?

Ubezpieczenie mieszkania nie będzie drogie, jeśli rozsądnie wybierze się polisy zapewniające kompleksową ochronę. Mienie w lokalu można ubezpieczyć od kradzieży na mniejszą sumę niż rzeczywista wartość posiadanych przedmiotów. Przy takim ubezpieczeniu polisą objęte są jedynie najcenniejsze rzeczy.

Ubezpieczenie dostosowane do potrzeb

Polisa ubezpieczeniowa powinna obejmować jedynie te zdarzenia, które rzeczywiście dotyczą użytkownika lokalu. Mieszkając w domu bez piwnicy, z dala od rzeki, nie ma sensu ubezpieczać się na wypadek powodzi. Zakres polisy powinien być dostosowany do ryzyka, które dotyczy konkretnej nieruchomości. Z wielu elementów ubezpieczenia, które potencjalnie nie wiążą się z konkretnym lokalem można zrezygnować, zmniejszając tym samym wysokość składki. 

Składkę polisy można również zredukować, gdy zwiększy się bezpieczeństwo domu, a co za tym idzie, zminimalizuje ryzyko wystąpienia danej szkody. Montując zabezpieczenie antywłamaniowe zgodne z wymaganiami ubezpieczyciela, można liczyć na obniżenie składki polisy. Korzystanie z dozoru pracowników ochrony również pozytywnie wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Zawsze warto się dowiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by móc korzystać z tańszej polisy.

Wybór oferty

Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia nie powinna być pochopna. Dobrze zestawić kilka ofert i porównać je ze sobą. W poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych umowy mogą się różnić, a w niektórych firmach można liczyć na atrakcyjne zniżki. Odwiedzając agenta ubezpieczeniowego, warto negocjować warunki umowy, np. wskazując korzyści oferowane przez innego ubezpieczyciela.

Podobnie jak w wielu innych firmach usługowych, w towarzystwach ubezpieczeniowych zapłacenie składki ubezpieczeniowej z góry pozwala na uzyskanie zniżek. Najczęściej sięgają one 15 proc. wartości składki, jeśli opłatę ureguluje się za rok z góry. Zawsze warto zapytać, czy ubezpieczyciel przewidział przy takiej opcji jakieś rabaty.

Ubezpieczenia pakietowe

Wykupienie pakietu ubezpieczeń zazwyczaj jest korzystniejsze od kupowania każdego ubezpieczenia osobno. Przy ubezpieczeniu nieruchomości trzeba korzystać z kilku polis, więc lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie od razu z pakietu.

Renata Grochowska