Zabezpiecz swoje konto bankowe przed internetowymi złodziejami

2014-05-28 12:25:00

Bankowość elektroniczna to duża wygoda dla klientów, ale należy pamiętać, że wiąże się również z zagrożeniem ze strony hackerów, złodziei internetowych. Jak zabezpieczyć konto bankowe przed kradzieżą?

Użytkowanie internetowych kont bankowych staje się coraz bardziej powszechne. Banki inwestują spore sumy, by zabezpieczyć transakcje realizowane za pośrednictwem serwisów internetowych. Pomimo tego każdy klient korzystający z elektronicznego rachunku bankowego, jeśli nie zachowa odpowiedniego poziomu ostrożności, jest narażony na ryzyko utraty środków.

Zabezpieczenia komputerów

Bardzo często kradzież pieniędzy przy realizowaniu elektronicznych transakcji jest związana z nieodpowiednią ochroną komputera. Unikać należy użytkowania kont elektronicznych za pośrednictwem niesprawdzonych urządzeń, ponieważ mogą być na nich zainstalowane programy, które służą do kradzieży danych. Od komputera w miejscu publicznym o wiele bezpieczniejszy jest komputer we własnym domu, choć zawsze należy dodatkowo zadbać o odpowiednie oprogramowanie.

Najlepiej korzystać z najnowszych systemów operacyjnych oraz dokonywać ich aktualizacji. Komputer powinien być zabezpieczony aktywnym programem antywirusowym. Na urządzeniu warto również zainstalować ochronę przed programami typu adware i innymi, których celem jest pozyskiwanie informacji z komputera użytkownika. W żadnym wypadku nie należy instalować programów pochodzących z nieznanych źródeł. Połączenie internetowe, zwłaszcza bezprzewodowe, powinno być odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem.

Ostrożność w Internecie

Podczas użytkowania bankowych serwisów internetowych bardzo ważna jest ostrożność. Sprawdzać należy przede wszystkim nazwę strony, za pośrednictwem której logujemy się do serwisu transakcji elektronicznych danej instytucji. Przestępcy internetowi bardzo często tworzą fałszywe strony, których celem jest wyciągnięcie danych klientów banków. Zazwyczaj takie strony mają nazwy oraz adresy stron podobne do stron banku, nierzadko różnią się od właściwych jedną literą. Nieuważny użytkownik, logując się przez fałszywy serwis internetowy, przekazuje przestępcom swoje dane do bankowości elektronicznej. Większe bezpieczeństwo zapewniają transakcje elektroniczne, które muszą być potwierdzone jednorazowymi hasłami wysyłanymi na urządzenie inne niż komputer.

Login oraz hasło do konta bankowego lepiej przechowywać poza komputerem. Lepszym rozwiązaniem niż gromadzenie takich danych w pliku na komputerze jest zapisanie ich w innym, bezpieczniejszym miejscu. Unikać należy również podejrzanych wiadomości e-mail, w których jesteśmy proszeni o podawanie poufnych informacji na temat rachunku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam