Karty zbliżeniowe coraz bezpieczniejsze

2014-04-16 20:40:00

Karty zbliżeniowe to instrumenty płatnicze, które z każdym miesiącem stają się coraz bardziej bezpiecznym sposobem płacenia za zakupy.

Karta zbliżeniowa to rozwiązanie praktyczne i przydatne. Nowa technologia NFC umożliwia dokonywanie transakcji w sklepie bez konieczności wpisywania kodu PIN. Jest to bardzo wygodne i pozwala znacznie przyspieszyć zakupy. Co więcej, nie musimy kłopotać się z ciągłym przypominaniem sobie naszego kodu PIN. Choć to rozwiązanie posiada tak wiele zalet, posiadacze kart mają pewne obawy związane z kwestiami bezpieczeństwa. Skąd one się biorą i czy rzeczywiście są one uzasadnione?

Jeśli ktoś ukradnie nam kartę zbliżeniową, to może wykonać zakupy, nie będąc jej właścicielem i nikt nie będzie w stanie tego zweryfikować – jest to rzecz, której obawia się bardzo wielu posiadaczy kart. Na szczęście możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo. Prostym sposobem na to jest posiadanie ubezpieczenia karty zbliżeniowej. W każdym banku możemy poprosić o takie ubezpieczenie. Wiąże się ono zazwyczaj z niskimi opłatami miesięcznymi rzędu 2 bądź 4 zł. Koszt, jak widać, jest niewielki, a taka polisa gwarantuje nam spokojny sen i ochronę nawet w sytuacji, kiedy jeszcze nie zdążyliśmy zgłosić kradzieży karty zbliżeniowej.

Trzeba pamiętać, że o bezpieczeństwo kart zbliżeniowych dbają też same instytucje bankowe. Często jest tak, że w sposób zbliżeniowy możemy wykonać tylko dwie transakcje dziennie, a następną należy przeprowadzić z wykorzystaniem kodu PIN. Wiąże się to z ustaleniem przez nas dziennego limitu wykonywania transakcji bezgotówkowych. To oczywiście powoduje, że ewentualny złodziej nie będzie mógł wykorzystywać naszych pieniędzy.  

Korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne, jeśli zaopatrzymy się w polisę oraz ustalimy sobie limit dziennych płatności. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne etui, które ochroni nas przed możliwością bezwiednego wykorzystania naszej karty w sklepie. Krótko mówiąc, rozwiązań, które wpłyną na nasze bezpieczeństwo jest bardzo dużo. Nie należy więc obawiać się ewentualnych kradzieży i niepotrzebnie panikować. W gruncie rzeczy korzystanie z takich kart dzięki nowym zabezpieczeniom i ograniczeniom ze strony banków oraz z naszej strony sprawia, że bezpieczeństwo jest naprawdę wysokie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam