Ubezpiecz rower przed kradzieżą

2014-04-24 13:37:00

Posiadacze jednośladów mają obecnie możliwość ubezpieczenia swoich rowerów na różne sposoby, m.in. by ustrzec się wydatków związanych z kradzieżą.

W tej chwili firmy ubezpieczeniowe posiadają w swoich ofertach interesujący wybór polis ubezpieczeniowych dla rowerzystów. Jeśli udamy się na przykład do PZU, Warty czy Aviva, to możemy zarówno wybrać kupno polisy OC, AC, NNW lub zdecydować się na propozycję łączną (wszystkie wymienione ubezpieczenia w jednym). Zanim zdecydujemy się na wykupienie polisy, warto wiedzieć, jak ona działa i jakie możliwości nam oferuje. To pozwoli nam dowiedzieć się, czy obejmuje ona także kradzież roweru.

Polisy OC (odpowiedzialność cywilna) zostały stworzone po to, aby pokrywać koszty wypadków, które sami spowodowaliśmy. Jeśli więc podczas jazdy jednośladem potrącimy kogoś lub uszkodzimy komuś samochód, straty i szkody zostaną pokryte właśnie z tego ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że polisa OC nie pokryje ewentualnych strat związanych z kradzieżą naszego roweru. Kolejnym typem ubezpieczenia jest AC. Pod tym skrótem kryje się dobrze znane nam Autocasco tyle, że w wersji dla rowerzystów. Tego typu polisa służy do pokrywania szkód jakim uległ posiadany przez nas rower. Otrzymujemy z niej pieniądze, jeśli sprawcą szkód jesteśmy my sami lub jeśli sprawcy nie można ustalić.

Dwa wyżej wymienione typy ubezpieczeń nie uwzględniają jednak ewentualnej kradzieży. Aby ubezpieczyć się na taką ewentualność, należy wykupić osobną polisę przeciw kradzieży. Takie rozwiązanie wydaje się być znakomitym uzupełnieniem wyżej opisanych produktów. Ubezpieczenie od kradzieży chroni nas od kradzieży roweru podczas przechowywania go np. na balkonie lub od kradzieży roweru w miejscu publicznym. Jeśli nasz sprzęt jest wysokiej jakości i przedstawia sobą wysoką wartość, to takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej sensowne. Oszczędzanie właśnie na tym elemencie może nam się zupełnie nie opłacić, tym bardziej że złodzieje są coraz lepiej poinformowani i są w stanie rozpoznać rower o dużej wartości.

Podsumowując, ubezpieczenie roweru przed kradzieżą najlepiej potraktować jako równie istotny element jak OC i AC dla roweru. Choć może nam się wydawać, że kradzież roweru jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim to taka polisa przy niskich kosztach pozwoli nam mimo wszystko zwiększyć bezpieczeństwo naszego sprzętu. Dostępne na rynku rozwiązania jak najbardziej skłaniają do takiego kroku.

Marzena Kazbieruk