Zła historia kredytowa w BIK? Nadal masz szansę na kredyt

2014-04-23 20:47:00

Zła historia kredytowa w BIK nie oznacza, że konsument nie ma w ogóle szans na otrzymanie kredytu w banku.

Przed udzieleniem kredytu banki sprawdzają dokładnie historię kredytową wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. Taka weryfikacja nie dla każdego wnioskującego kończy się dobrze. Jeśli mamy niepochlebną historię kredytową, to czy mimo wszystko możemy liczyć na otrzymanie pożyczki? Jak pokazuje praktyka życiowa - możemy.

Sprawdź też: Złą historię kredytową można poprawić

Pożyczymy, ale drożej

Konsumenci, którzy mają negatywną historię kredytową, muszą liczyć się z tym, że banki zaproponują im większości przypadków ofertę kredytową nieco gorszą niż klientom z pozytywną historią spłat. Chodzi tu przede wszystkim o większe koszty obsługi udzielanej pożyczki. Bank może dla przykładu podnieść oprocentowanie kredytu, prowizję czy zażądać wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Co więcej, aby zabezpieczyć się przed zwiększonym ryzykiem, jakie przedstawia klient ze słabą historią kredytową, bank może wprowadzić dodatkowe opłaty lub limity finansowe kredytu. Jeśli jako klient zgodzimy się na te bardziej wymagające finansowo warunki, to mamy szansę uzyskać kredyt w systemie bankowym.

Płacimy za ryzyko

Ostatecznie, mimo złej historii kredytowej w niektórych okolicznościach banki mogą przyznać nam kredyt. W większości przypadków jednak otrzymanie wsparcia pieniężnego będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Banki nie chcą ponosić przesadnego ryzyka związanego z finansowaniem osoby, która już w przeszłości wykazywała trudności w regulowaniu swoich zobowiązań kredytowych.

Plan B: firmy pożyczkowe

W sytuacji, kiedy bank odmówi nam kredytu, zawsze mamy możliwość zwrócenia się o pomoc do pozabankowych firm pożyczkowych. W takich instytucjach funkcjonujących poza systemem bankowym czekają na nas różnego rodzaju pożyczki gotówkowe, dostępne w oparciu o mniejsze wymagania stawiane wnioskodawcom. Klienci mogą liczyć na pożyczki, nawet jeśli ich sytuacja finansowa jest zgoła mało korzystna. Oczywiście takie preferencyjne traktowanie jest związane z większymi kosztami samej pożyczki.

Podsumowując, zła historia w BIK nie jest równoznaczna z niemożnością uzyskania kredytu bankowego. Będzie to na pewno nieco trudne, ale o ile zgodzimy się na stawiane nam warunki, w większości przypadków dostępne. Jeśli nie uda się w banku, to zawsze pozostaje nam alternatywa, jaką jest pożyczka pozabankowa w firmie pożyczkowej.

Emilia Kasińska