Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy - co tańsze?

2014-05-20 14:11:00

Różne potrzeby finansowe sprawiają, że zaczynamy szukać produktów bankowych, które pozwolą nam je zrealizować. Czynnikiem decydującym o wyborze jest zazwyczaj całkowity koszt, a ten nie zawsze jest oczywisty.

Najpopularniejszym sposobem finansowania różnego rodzaju wydatków są kredyty gotówkowe i karty kredytowe, gdyż uzyskane w ten sposób środki możemy rozdysponować na dowolne cele. Już sam ten fakt jest niezwykle kuszący, jednak bardzo szybko pojawia się kolejne pytanie, które z tych rozwiązań będzie tańsze? Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż najwięcej w tej kwestii zależy od nas samych - od naszych potrzeb i oczekiwań.

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem  w przypadku większych wydatków, czyli np. planowania remontu, wycieczki czy zakupów sprzętu elektronicznego. Zaciągnięcie tego typu kredytu nie stanowi większego problemu, a dodatkowo daje nam pewność co do ostatecznej, koniecznej do zapłaty kwoty i zaplanowania okresu spłaty w sposób, dzięki któremu miesięczne raty nie będą stanowiły dla nas zbytniego obciążenia. Niestety, sam koszt takiego kredytu nie należy do najniższych, dlatego też musimy liczyć się z wysoką stopą oprocentowania i dodatkowymi kosztami, na czele z prowizją.

Zdobycie karty kredytowej również jest stosunkowo proste. Różnica w środkach uzyskanych z tego tytułu jest taka, że stanowią one doskonałe rozwiązanie w przypadku pokrywania mniejszych, miesięcznych wydatków. Dodatkowo, jeśli generowane w ten sposób zadłużenie będziemy regulowali w okresie bezodsetkowym, możemy liczyć na to, że kredyt taki będzie praktycznie darmowy. Co innego, jeśli przekroczymy limit karty, wykorzystamy ją do transakcji gotówkowych czy nie spłacimy zadłużenia w terminie. Wtedy koszty znacznie wzrosną i mogą być zdecydowanie wyższe od kosztów kredytów gotówkowych. Dość powiedzieć, że ich wysokość będzie ustalona prawdopodobnie na maksymalnym ustawowo progu.

W przypadku małych kwot spłacanych regularnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. Jeśli interesują nas większe wydatki, mniejsze koszty spłaty zapewni dobrze dobrany kredyt gotówkowy. Decyzja o tym, którą formę finansowania wybrać, zależna jest więc od naszych potrzeb.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam